Rok 2011 rokiem Czesława Miłosza

List intencyjny dotyczący współpracy przy organizacji wydarzeń związanych z 100. rocznicą urodzin Czesława Miłosza, w tym Festiwalu im. Czesława Miłosza, podpisali w czwartek 1 lipca Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Musioł i Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.

„Rok 2011 to rok, w którym obchodzona będzie setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. To także rok, w którym Polska będzie przewodniczyć Radzie Unii Europejskiej, dlatego chcemy tej rocznicy nadać znaczenie wyjątkowe i temu ma służyć podpisane dziś porozumienie” – powiedział na konferencji prasowej Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

„Cieszę się, że nasza uczelnia dołączyła do grona organizatorów obchodów tej rocznicy. Miasto Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Instytut Książki to podstawowe filary, które mogą unieść organizację tego typu wydarzenia” – dodał Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Musioł.

Podpisany dziś list intencyjny zawiera deklarację współpracy merytorycznej, organizacyjnej i promocyjnej dla nadania wydarzeniom rocznicowym właściwej im rangi. Współpraca będzie dotyczyć organizacji Festiwalu im. Czesława Miłosza w ramach projektu kulturalnego 6 Zmysłów, a także innych wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi w Krakowie, podkreślających szczególną więź pisarza i poety z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Krakowem.

„W Krakowie oprócz Festiwalu im. Miłosza zorganizowana zostanie także sesja naukowa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz seminarium dla osób zajmujących się tłumaczeniami dzieł Miłosza” – zapowiedział Grzegorz Gauden Dyrektor Instytutu Książki. Festiwal im. Czesława Miłosza odbędzie się w dniach 9-15 maja 2011 roku, jego realizacją będzie się zajmowało Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Katarzyna Fiedorowicz

Źródło: http://www.krakow.pl/komunikaty/?MODE=mpkom&TYPE=show&kom_id=11897