Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ Budową Roku 2010

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa organizuje od 21 lat konkurs "Budowa roku", który jest najbardziej prestiżowym polskim konkursem branży budowlanej. W edycji 2010 oceniano budowy zakończone w 2009 roku. Jury brało pod uwagę organizację budowy, jakość wykonania, czas realizacji, rozwiązania techniczne, koszty realizacji oraz wpływ obiektu na środowisko i gospodarkę regionu. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach. Do finału konkursu zakwalifikowano 78 obiektów, 19 zostało nagrodzonych nagrodami I stopnia. Uniwersytet Jagielloński ma powody do dumy - Budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ otrzymał nagrodę I stopnia w kategorii "obiektów użyteczności publicznej". Nasze kolejne inwestycje zdobywają laury w wielu konkursach architektonicznych i budowlanych. Wrastają w przestrzeń miasta, są nie tylko funkcjonalne ale i piękne. Nie tak dawno w plebiscycie "Kraków, mój dom" organizowanym przez Urząd Miasta Krakowa i "Gazetę Krakowską", ten sam budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej zwyciężył w kategorii architektury użyteczności publicznej. Wiele laurów zdobył budynek Auditorium Maximum. Kolejne powstające obiekty uczelni także mogą imponować inwestycyjnym rozmachem.

Wśród 19 obiektów wyróżnionych nagrodami pierwszego stopnia w konkursie "Budowa Roku" było aż pięć z Krakowa. Warto zatem studiować na nowoczesnej uczelni w mieście, które się rozwija i zachwyca zarówno architekturą zabytkowych obiektów jak i tych najnowszych.

O zwycięskim obiekcie

Budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z instalacją wewnętrzną, przyłączem c. o., wjazdem oraz wewnętrznym układem drogowym i sieciami zewnętrznymi.
Inwestor: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, inwestor zastępczy: PPRI PROBADEX Kraków Niepołomice, generalny realizator inwestycji i generalny wykonawca: Budostal-2 SA, Kraków.
Kierownik budowy: mgr inż. Bernard Stefański. Inspektor nadzoru: mgr inż. Bogusław Bałaziński. Główni projektanci: mgr inż. arch. Krzysztof Kiendra (architektura), mgr inż. Wojciech Romaniec, mgr inż. Janusz Sęk (konstrukcja).
Budowę do Konkursu zgłosili generalny realizator inwestycji i generalny wykonawca.

W budynku kształci się ponad 6,5 tys. studentów w zakresie zarządzania, ekonomii, kulturoznawstwa, dziennikarstwa i komunikacji społecznej, psychologii, polityki społecznej oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, w ramach studiów podyplomowych i kursów w języku angielskim. Budynek to także miejsce pracy blisko 300 nauczycieli akademickich, w tym 85 samodzielnych pracowników naukowo-dydaktycznych oraz miejsce pracy administracji wydziału. W budynku znajduje się nowoczesna i świetnie wyposażona biblioteka oraz pracownie komputerowe.

Powierzchnia działki budowlanej wynosi 3,0535 ha, powierzchnia zabudowy 8 645 m2, powierzchnia użytkowa 23 701 m2, a kubatura budynku 131 594 m3. Budynek jest podzielony na 3 segmenty, rozdzielone dylatacjami.

Segment IA to budynek 5-kondygnacyjny. Ustrój nośny stanowią monolityczne dwunawowe ramy żelbetowe o rozstawie 6,6 m, powiązane ze sobą monolitycznymi płytami stropowymi grubości 22 cm. Sztywność przestrzenną zapewniają węzły ram oraz dodatkowo ściany żelbetowe klatek schodowych usytuowanych w skrajnych częściach segmentu.

Segment IB to budynek dydaktyczny 5-kondygnacyjny. W części podziemnej znajdują się pomieszczenia techniczne. Ustrój konstrukcyjny jest żelbetowy mieszany. Segment IC jest budynkiem parterowym, mieszczącym sale wykładowe audytoryjne oraz stację transformatorową. Konstrukcję nośną stanowią ściany żelbetowe, na których nad salami oparto stalowe belki dachu. Segment IIA stanowi budynek biblioteki, z magazynem książek i pomieszczeniami towarzyszącymi. Konstrukcję nośną tworzą ramy i ściany żelbetowe, powiązane monolitycznymi stropami żelbetowymi.

Segment IIB to budynek biblioteki z antresolą, o rzucie poziomym kołowym, średnicy 35 m. Konstrukcję nośną stanowią słupy żelbetowe średnicy 40 cm oraz dźwigary z drewna klejonego.

Segment III ma w świetle osi zewnętrznych wymiary 161,46 × 25,30 m. Jest podzielony dylatacjami na cztery części. Ma cztery kondygnacje nadziemne o konstrukcji mieszanej.

Budynki są wyposażone we wszystkie niezbędne instalacje. Całość prac wykonano w ciągu 26 miesięcy.

O konkursie

Konkurs jest organizowany corocznie przez PZITB przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne.

Przedmiotem Konkursu są obiekty budowlane lub proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa. Zgłoszeń do konkursu mogą dokonywać jednostki uczestniczące w procesie budowlanym, z polską osobowością prawną, a więc inwestorzy bezpośredni przygotowujący inwestycję do realizacji (w tym developerzy lub służby samorządów terytorialnych) oraz wykonawcy robót budowlano-montażowych: generalni lub główni. Nagrody i wyróżnienia są przyznawane jednostkom zgłaszającym.

Konkursem kieruje Komitet Organizacyjny powołany przez Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa spośród członków Związku oraz instytucji współorganizujących i sponsorujących.

Strona www konkursu: www.budowaroku.pl

Data opublikowania: 07.07.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron