Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lekarze z szpitala dziecięcego wyróżnieni przez "Puls Medycyny"

Lekarze z szpitala dziecięcego wyróżnieni przez "Puls Medycyny"

Czterech specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimu (USD)zostało wyróżnionych w konkursie Złoty Skalpel 2016. Ich innowacyjne projekty dotyczą chirurgii, kardiochirurgii i ortopedii dziecięcej. Plebiscyt od 8 lat organizuje branżowe pismo "Puls Medycyny".

Latem o 11-letniej Patrycji i 13-letnim Konradzie usłyszała cała Polska. To najmniejsze dzieci w Polsce, którym wszczepiono pompę wirową do serca. Dzięki temu zamiast spędzać całe miesiące w szpitalu podpięci do aparatury wielkości lodówki, mogli wrócić do domu. Ich życie dzieli się teraz na 6-godzinne cykle, pomiędzy którymi należy wymienić baterię urządzenia napędzającego wszczepioną pompę. Ale poza tym prowadzą normalnie życie. Spokojnie oczekują, aż serce samo się zregeneruje lub pojawi się dla nich dawca.

Patrycja i Konrad dostali szansę na powrót do domu dzięki determinacji kardiochirurgów prof. Janusza Skalskiego i doc. Tomasza Mroczka, którzy po raz kolejny przesunęli granicę rzeczy trudnych, a nawet niewykonalnych u małych pacjentów. Ich projekt Zastosowanie długoterminowej pompy wirowej wspomagania serca u dzieci został nagrodzony wyróżnieniem w konkursie Złoty Skalpel 2016.

Kolejnym z wyróżnionym jest doc. Wojciech Górecki, który od wielu lat specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu zmian w jajnikach. Klinika Chirurgii Dziecięcej, której jest szefem, w medycznym świecie znana jest z najlepszych wyników operacji oszczędzających przydatki u dziewczynek. Wyróżniony lekarz niezwykle chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami na konferencjach i spotkaniach naukowych. Konsekwentnie przekonuje chirurgów, że usunięcie jajników u dziewczynek to ostateczność, którą uzasadnia jedynie obecność w nich nowotworu złośliwego.

- Konsekwencje usunięcia jajnika u dziewczynki w znaczny sposób rzutują na jej życie. Niosą ze sobą ryzyko niepłodności, wcześniejszej menopauzy czy problemów hormonalnych. Z moich doświadczeń wynika, że w większości przypadków wystąpienia niezłośliwych zmian jajników, narząd ten udaje się uratować - przekonuje.

Grono wyróżnionych specjalistów z USD zamyka dr Bartłomiej Kowalczyk, kierownik Centrum Leczenia Artrogrypozy. Stworzony przez niego ośrodek kompleksowego, chirurgicznego, rehabilitacyjnego i ortotycznego leczenia dzieci z wrodzonymi mnogimi przykurczami stawów to jedyna taka placówka w Polsce. Pod jego opieką i zespołu złożonego z rehabilitanta, fizjoterapeuty i ortotyka jest 80 pacjentów z artrogrypozą z całego kraju. Jeśli trafiają tu zaraz po urodzeniu, mają największe szanse na osiągnięcie samodzielności w dorosłym życiu. Ośrodek działa już 4 lata. Wcześniej taką pomoc chorzy mogli uzyskać jedynie za granicą. W tym roku dr Bartłomiej Kowalczyk we współpracy z Uzdrowiskiem w Busku-Zdroju zorganizował 1. konferencję dotyczącą kompleksowego leczenia artrogrypozy, w której udział wzięli specjaliści z wielu dziedzin medycznych oraz rodzice pacjentów.

8. edycja plebiscytu "Złoty Skalpel" została rozstrzygnięta 10 października w Warszawie. W konkursie na najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia w polskiej medycynie po raz pierwszy przyznano dwie równorzędne nagrody główne. Otrzymali je prof. Mirosław Wielgoś i dr. n. med. Przemysław Kosiński z I Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Mirosław Ząbek z Interwencyjnego Centrum Neuroterapii Kliniki Neurochirurgii CMKP Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Laureatów nagrodzono odpowiednio za operacje w łonie matki płodów z przepukliną przeponową oraz zabiegi mózgu w czasie rzeczywistym pozwalające zastosować terapię genową mózgu.

Polecamy również
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron