Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda Narodowego Centrum Nauki za badania nad ludzkim mózgiem

Nagroda Narodowego Centrum Nauki za badania nad ludzkim mózgiem

Dr hab. Marcin Szwed z Wydziału Filozoficznego UJ to jeden z trojga tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Kapituła konkursowa nagrodziła go za prowadzone na dużą skalę badania nad plastycznością mózgu u osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się 12 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach. Każdy z zwycięzców otrzyma 50 tysięcy złotych.

Nagroda NCN została ustanowiona w celu wspierania młodych badaczy. Jej laureatem może zostać uczony do 40. roku życia. Wyróżnienia są przyznawane za wybitne osiągnięcia w ramach badań podstawowych - prac eksperymentalnych i teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W konkursie uwzględniano projekty prowadzone w polskich jednostkach naukowych i udokumentowane publikacjami, również afiliowanymi w Polsce.

Tegoroczni zwycięzcy zostali wyłonieni spośród 49 kandydatur nadesłanych przez wybitnych przedstawicieli nauki. Każdy z uprawnionych mógł wskazać tylko jednego naukowca. Niektórzy badacze nominowani byli przez kilka osób równocześnie.

- Narodowe Centrum Nauki jest tą instytucją finansującą badania naukowe w Polsce, która robi to w sposób najbardziej konkurencyjny. Naszym najważniejszym mottem jest doskonałość naukowa. Do tej pory przeznaczyliśmy do finansowania niemal 12 tysięcy projektów. Z roku na rok budżet NCN zdecydowanie wzrasta. Bardzo cieszymy się, że nasza działalność jest doceniana zarówno przez środowisko naukowe, jak i przez decydentów - mówi dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

Nagroda przyznawana jest w trzech obszarach badawczych. Dr hab. Marcin Szwed otrzymał ją w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Kapituła konkursowa uhonorowała go za prowadzone na dużą skalę badania nad plastycznością mózgu u osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Zespołowi, którym kieruje, udało się przełamać utrwalone w nauce tezy o podziale mózgu na osobne części zmysłowe.

- Miało mnie tu nie być. Planowałem swoją karierę naukową rozwijać w Marsylii. Mój powrót do Krakowa wiązał się bezpośrednio z powstaniem Narodowego Centrum Nauki, któremu dziękuję nie tylko za szczodre wsparcie moich badań, ale również za odwagę i zrozumienie. Mój projekt pierwotnie miał dotyczyć wpływu uczenia wzrokowego na korę mózgową. W trakcie realizacji tego grantu doszliśmy do wniosku, że warto byłoby tę korę zgłębiać także dotykiem. Mimo że na tak szeroki zakres badań nie mieliśmy wystarczających środków, NCN zaakceptował tę zmianę i zwiększył nasz budżet. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że można wrócić do Polski i robić tu fajną naukę. Ta nagroda to też docenienie zespołu fantastycznych ludzi, z którymi mam przyjemność pracować - mówi dr hab. Marcin Szwed.

Laureatką w obszarze nauk o życiu została dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii PAN. Do jej osiągnięć należy określenie roli układu endokanabinoidowego w rozwoju i terapii bólu przewlekłego oraz opracowanie nowego podejścia farmakologicznego w leczeniu bólu związanego z osteoartozą. Z kolei w dziedzinie w nauk ścisłych i technicznych nagrodzono prof. Mikołaja Bojańczyka z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kapituła doceniła jego badania w zakresie informatyki teoretycznej, teorii automatów i logiki.

Nagroda NCN po raz pierwszy została przyznana w maju 2013 roku podczas uroczystości odbywającej się w ramach Dni NCN na Śląsku. Kolejne edycje mają miejsce w Krakowie. Dr hab. Marcin Szwed jest jej drugim laureatem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ubiegłym roku uhonorowano nią prof. Wiesława Babika z Instytutu Nauk o Środowisku, któremu przyznano to wyróżnienie za badania nad ewolucją adaptatywną zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem zmienności genów MHC.

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron