Profesor Jacek Purchla przewodniczącym Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Prof. Jacek Purchla z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego objął stanowisko przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Funkcję tę będzie pełnił do zakończenia następnej sesji komitetu, która odbędzie się w lipcu przyszłego roku w Krakowie.

40. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbyła się w dniach 24-26 października br. w Paryżu, gdzie znajduje się jego główna siedziba. Była kontynuacją lipcowych obrad w Stambule, które przerwano w związku z próbą wojskowego zamachu stanu. To właśnie w Turcji delegaci jednomyślnie zaaprobowali kandydaturę profesora Jacka Purchli na stanowisko przewodniczącego.

Kolejna sesja odbędzie się w Krakowie między 2 a 12 lipca 2017 przyszłego roku. Organizatorzy spodziewają się około 1000 delegatów ze 190 krajów, którzy obradować będą w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Sesje komitetu odbywają się od 1977 roku. W ostatnich latach gospodarzami były Sewilla, Paryż, Petersburg i Bonn.

Komitet Światowego Dziedzictwa jest prestiżowym gremium, w skład którego wchodzą przedstawiciele 21 państw wybranych spośród 192 sygnatariuszy Konwencji Światowego Dziedzictwa. Obrady komitetu są z uwagą śledzone na całym świecie. Kraków zajmuje szczególne miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako jeden z dwóch pierwszych zespołów staromiejskich wpisanych wraz z Quito w Ekwadorze już w 1978 roku.

Profesor Jacek Purchla prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX w., a także teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor kilkunastu pozycji książkowych oraz ponad 300 artykułów wydanych w kilkunastu językach. W latach 1990-1991 wiceprezydent Krakowa. Od 1991 organizator i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek tytularny i wiceprezydent Comité international d'histoire de l'art (CIHA), członek wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Rady Europa Nostra, Komitetu Nauk o Sztuce PAN. W latach 2000-2016 przewodniczył Radzie Ochrony Zabytków. Od roku 2012 pełni funkcję przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu