"Lot nad kukułczym gniazdem" w Bibliotece Jagiellońskiej

28 października odbył się inauguracyjny seans drugiego sezonu Jagiellońskich Wieczorów Filmowych organizowanych przez stowarzyszenie All In UJ. W czerwcu ten cykl pokazów filmowych wygrał w konkursie na Studencki Projekt Roku w kategorii kultura, rozrywka i odpowiedzialność społeczna. Tym razem publiczność zgromadzona w Bibliotece Jagiellońskiej miała okazję obejrzeć film „Lot nad kukułczym gniazdem”.

Ideą Jagiellońskich Wieczorów Filmowych jest przybliżenie studentom najpiękniejszych miejsc Uniwersytetu Jagiellońskiego, które do tej pory mogły być dla nich nieznane. Wybór filmu również nie jest przypadkowy - „Lot nad kukułczym gniazdem” to obraz klasyczny, adaptacja literatury światowej.

Na miejsce projekcji została wybrana czytelnia główna Biblioteki Jagiellońskiej. Za datę utworzenia Jagiellonki uznaje się rok 1364, a obecny budynek został wzniesiony w latach 1931-1939. W jej zbiorach, między innymi możemy znaleźć ponad 2000 średniowiecznych rękopisów.

Spotkanie prowadzili Tomek Pytko, prezes stowarzyszenia All In UJ oraz Kasia Panas, koordynatorka filaru Kultura All In UJ. Prelekcję wygłosił dr hab. Andrzej Juszczyk, który pracuje w Katedrze Teorii Literatury UJ. Przybliżył zgromadzonej publiczności problematykę obrazu oraz powieści na podstawie, której powstał film, jak i opowiedział o innych dziełach Miloša Formana.

„Lot nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Miloša Formana powstał w 1975 roku, jest oparty na powieści Kena Kesey’a z 1962 roku. Jako drugi film w historii otrzymał Oscarowego Wielkiego Szlema – wygrana w pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepszy aktor pierwszoplanowy oraz najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Kolejne spotkanie z cyklu Jagiellońskich Wieczorów Filmowych odbędzie się w listopadzie.

Partnerami wydarzenia byli: Legalna Kultura, Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Jagiellońska. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Sztuk Audiowizualnych UJ. Pokaz filmu był możliwy dzięki wsparciu Konsulatu  Generalnego USA w Krakowie.

Koła naukowe z UJ nagrodzone w konkursie StRuNa

Studenci UJ nagrodzili osoby zaangażowane w rozwój ich kształcenia i codzienną pomoc

Pociąg "Relacji Kraków - Warszawa" odjechał ze stacji Scena Piast

Marcelina Kościołek pokieruje Samorządem Studentów UJ