Prof. Leah Wortham nagrodzona Orderem Zasługi RP

10 listopada 2016 r. wojewoda małopolski Józef Pilch, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej prof. Leah Wortham z Catholic University Columbus School of Law.

Ceremonia odbyła się w Sali Senackiej Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy udziale rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, a także prorektorów UJ prof. Doroty Malec i prof. Stanisława Kistryna  oraz dziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzego Pisulińskiego.

Prof. Leah Wortham należy do osób, które w szczególny sposób zaangażowały się w sprawy Uniwersytetu Jagiellońskiego i jego Wydziału Prawa. Prof. Wortham była osobą, dzięki której powstanie programu studenckich poradni prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim stało się możliwe. W 1996 r. dzięki ogromnemu zaangażowaniu Leah Wortham Uniwersytet Jagielloński zdobył grant Fundacji Forda, w ramach którego tzw. instytucją mentorską był Catholic University. Leah Wortham w dużym stopniu zainspirowała dyskusję w Polsce o kierunku rozwoju kształcenia prawników. Jej zaangażowanie w rozwój ruchu klinicznego w Polsce nie sprowadzał się jedynie do Krakowa. Aktywnie włączyła się w tworzenie ruchu klinicznego w Polsce. Jej idee można znaleźć u podstaw Fundacji Studenckiej Poradni Prawnej. Wspierała powstawanie klinik w całej Polsce, przekazując swoje idee.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim zaangażowała się w stworzenie Szkoły Prawa Amerykańskiego. Dzięki temu programowi studenci UJ uzyskali dostęp do źródła kompetencji językowych niezwykle ważnych w przyszłych karierach prawniczych, oraz do wiedzy o systemie prawnym, który we współczesnej międzynarodowej praktyce prawniczej jest bardzo istotny.

Leah Wortham oprócz ogromnej pracy włożonej w powstanie i utrzymanie tego programu prowadziła od lat zajęcia o etyce prawniczej. Jednym z niezwykle ważnych postulatów Leah Wortham, które wcielała także na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest nadanie odpowiedniej rangi nauczaniu etyki prawniczej.
Leah Wortham poświęciła ogromną ilość swojego czasu organizując program LL.M. Catholic University of America we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Program ten stworzył dla młodych prawników wyjątkowo możliwość uzyskania, za stosunkowo niewielkie pieniądze, tytułu, który ma na rynku usług prawniczych istotną wartość.

Prof. Wortham od wielu lat spędza w Krakowie znaczną ilość czasu, doglądając funkcjonowania programów przez nią zainspirowanych i prowadzonych. Dzięki jej nadzwyczajnemu zaangażowaniu, zabieganiu o te programy zarówno w Waszyngtonie, jak i w Krakowie, programy te nadal służą studentom, przede wszystkim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa