Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miasto Kraków nagrodziło czterech profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Miasto Kraków nagrodziło czterech profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego

25 listopada w sali im. Stanisława Wyspiańskiego w Pałacu Wielopolskich prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski wręczył tegoroczne Nagrody Miasta Krakowa. Wśród sześciu uhonorowanych osób znalazło się aż czterech profesorów z naszej uczelni.

Nagrody Miasta Krakowa wreczane są w uznaniu wybitnych osiągnięć i dokonań mających związek z naszym miastem. Przyznawane są w trzech dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika oraz sport za dokonania w okresie dwóch poprzedzających lat lub za całokształt działalności. Laureatami w roku 2016 zostali:
  • w dziedzinie kultura i sztuka
    prof. Aleksander B. Skotnicki za wybitne osiągnięcia w rozwoju dialogu polsko-żydowskiego,
  • w dziedzinie nauka i technika
    prof. Krzysztof Królas i prof. Marek Stankiewicz za koncepcję i realizację projektu synchrotronu Solaris,
    prof. Janusz K. Kozłowski za osiagnięcia w dziedzinie archeologii

Laury odebrali także Grzegorz Turnau i Jerzy Illg. Sześciu osobom przyznano wyróżnienia za studenckie prace dyplomowe.

- Dziękuję Państwu za bezcenny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury, w rozwój Krakowa – powiedział prof. Jacek Majchrowski zwracając się do laureatów. - Nagroda Miasta Krakowa to wyróżnienie elitarne i wyjątkowe. Kolejne edycje tej nagrody składają się na swoistą kronikę, w której na przestrzeni wieków zapisywane są osiągnięcia najwybitniejszych obywateli tego miasta - dodał prezydent.

Nagrody Miasta Krakowa mają wieloletnią tradycję - po raz pierwszy przyznane zostały w 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego.

Prof. Aleksander Skotnicki jest hematologiem, transplantologiem, specjalistą chorób wewnętrznych, kierownikiem Katedry Hematologii UJ Collegium Medicum, ordynatorem Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Autor 285 publikacji naukowych oraz licznych wydawnictw przedstawiających genealogię oraz losy przedwojenne, okupacyjne i powojenne żydowskich rodzin krakowskich. Jest także twórcą obszernej monografii opisującej społeczność żydowską w Polsce oraz różne oblicza krakowskich Żydów pt. „Społeczność żydowska w Polsce. Zwyczaje i udział w walce o niepodległość”.

Prof. Janusz K. Kozłowski to archeolog, badacz paleolitu i neolitu. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, uniwersytetów w Liege, Brukseli i Ghent, College de France, Harvard University (Cambrige). Doktor honoris causa Uniwersytetu w Bordeaux (1986), Uniwersytetu im. Lóránda Eötvösa w Budapeszcie (2015). Honorowy Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego (2014). Kierował badaniami wykopaliskowymi na licznych stanowiskach w Europie (Polska, Słowacja, Bułgaria, Jugosławia, Grecja), na Bliskim Wschodzie (Turcja, Egipt), w Ameryce Środkowej i Antylach. Jest członkiem wielu zespołów redakcyjnych, autorem, współautorem lub redaktorem 56 książek wydanych w wielu krajach i ok. 480 artykułów naukowych.  

Prof. Krzysztof Królas był pracownikiem naukowym UJ od ukończenia studiów w zakresie fizyki w1966 roku do przejścia na emeryturę w roku 2015. W latach 1993-1999 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Matematyki i Fizyki UJ, a w latach 1999-2002 - prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej UJ.

Prof. Marek Stankiewicz - pracę magisterską i doktorską obronił w Zakładzie Optyki Atomowej Instytutu Fizyki UJ. Wiele lat pracował naukowo w Wielkiej Brytanii i Szwecji, jednocześnie współpracując z czołowymi ośrodkami badawczymi w Europie. Przeprowadzał nowatorskie eksperymenty i konstruował aparaturę doświadczalną w europejskich synchrotronach. Od 2010 roku jest dyrektorem Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris.

Dzięki śmiałym wizjom, determinacji i zaangażowaniu profesorów Krzysztofa Królasa i Marka Stankiewicza zbudowano w Krakowie pierwsze w Europie Środkowej synchrotronowe źródło światła - synchrotron Solaris. Jest to nie tylko największe i najbardziej wszechstronne urządzenie badawcze w historii Polski, ale też wybitne osiągnięcie organizacyjne i naukowo-techniczne. 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Widok zawartości stron Widok zawartości stron