Prof. Jacek Purchla Małopolaninem Roku 2016

Nagroda przyznawana jest przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Prof. Jacek Purchla otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2016 „w uznaniu zasług dla przybliżania Polakom kultury i sztuki środkowoeuropejskiej i światowej oraz kultywowania, upowszechnienia i promocji kultury polskiej”.

Prof. dr hab. Jacek Purchla - profesor zwyczajny nauk humanistycznych; członek Polskiej Akademii Umiejętności; kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej oraz Zakładem Dziedzictwa Kulturowego i Studiów Miejskich UNESCO Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Katedrą Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad czterystu prac naukowych, w tym wielu książek. W latach 1990–1991 wiceprezydent Krakowa. Od 1991 organizator i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek tytularny i wiceprezydent Comité International d'Histoire de l'Art (CIHA), członek wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. Rady Europa Nostra, Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Od 2000 przewodniczy Radzie Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prof. Jacek Purchla od października 2016 roku pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej na ten temat TUTAJ.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa