Otwarcie wystawy „Słownik kolumbianizmów”

W piątek 21 kwietnia w Bibliotece Jagiellońskiej obył się wernisaż wystawy „Diccionario de Colombianismos”, projektu korpusu lingwistycznego, który ma na celu stworzenie słownika zawierającego 10 tys. aktualnych i powszechnie używanych haseł i wyrażeń kolumbijskiej odmiany języka hiszpańskiego, pochodzącej z różnych regionów kraju. Wystawę zaszczyciła swoją obecnością ambasador Kolumbii w Polsce Victoria González Ariza.

Zawarte w słowniku hasła i wyrażenia odnoszą się zarówno do słownictwa ogólnego, jak i potocznego, języka młodzieżowego, a także terminów wywodzących się z folkloru, kultury oraz kolumbijskiej fauny i flory. Na obecnym etapie realizacji projektu słownik liczy 3,5 tys. haseł, 4 tys. definicji i 3 tys. przykładów użycia.

Naukowcy uczestniczący w projekcie to w większości byli studenci wydziału lingwistycznego z Instytutu Caro y Cuervo, byli stypendyści fundacji Carolina z wydziału przy Szkole Leksykografii Hiszpańskiego przy wsparciu Królewskiej Akademii Języka Hiszpańskiego oraz byli i aktualni stypendyści Hiszpańskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej na Rzecz Rozwoju pracujący w ramach projektu wymiany dotyczącej współpracy w zakresie kształcenia przy Kolumbijskiej Akademii Językowej w latach 2010–2015.

Prezentowana wystawa, która została utworzona dzięki inicjatywie Ambasady Kolumbii w Warszawie oraz przy wsparciu Ośrodków Instytutu Cervantesa w Polsce, prezentuje 24 strony „Słonika kolumbianizmów” – jeden plakat odpowiada jednej literze alfabetu – i jest to zaledwie próbka ogromnego projektu, który ma na celu badanie kolumbijskiego dorobku językowego. Dzięki temu projektowi będzie możliwe zapoznanie się z wariantem języka hiszpańskiego używanym w Kolumbii w ośrodkach edukacyjnych i kultury w Polsce.

Wystawa ta, objęta patronatem Ministerstwa Kultury Kolumbii, Instytutu Caro y Cuervo w Bogocie oraz Kolumbijskiej Akademii językowej, jest jednym z działań prowadzonych w Ramach Planu Promocji Kolumbii za granicą i nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kolumbii.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM