Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wioślarskie ósemki rywalizowały o Puchar Rektora UJ

Wioślarskie ósemki rywalizowały o Puchar Rektora UJ

Sportowym akcentem Święta UJ obchodzonego w 653. rocznicę założenia uniwersytetu były rozegrane już po raz czwarty regaty wioślarskich ósemek ze sternikiem o Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na starcie zawodów stanęło siedem osad męskich oraz pięć żeńskich.

Zawodnicy reprezentowali krakowskie, warszawskie i wrocławskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, UJ Collegium Medium, Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytet Warszawski, Akademię Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnikę Wrocławską.

Dzień rozpoczął się na przystani AZS Kraków od powitania wioślarzy przez prorektora UJ ds. rozwoju prof. Dorotę Malec. Ślubowanie od kapitanów osad przyjęła sędzia główny regat Marta Marszałek. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem prof. Walerego Goetla. Wkrótce potem na trasie o długości 1000 metrów wytyczonej w zakolu Wisły i wzdłuż Bulwaru Wołyńskiego rozgorzała sportowa walka o Puchar Rektora UJ.

Wśród osad męskich triumfowali zawodnicy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i to w ich ręce trafił Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wręczyła reprezentująca władze UJ prorektor  prof. Dorota Malec. Nie było to jedyne trofeum, które zdobyli wioślarze tej uczelni, albowiem okazali się oni też najszybszą osadą tych zawodów (czas najszybszego biegu: 1 minuta, 52 sekundy i 18 setnych) i zgodnie z regulaminem regat za to osiągnięcie uhonorowani zostali także Pucharem Kanclerza UJ. Nagrodę wręczył zastępca kanclerza UJ Gerard Żychowicz. Miejsce drugie zajęła osada Politechniki Wrocławskiej, a brązowy medal zdobyli wioślarze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na dalszych miejscach uplasowali się kolejno zawodnicy Uniwersytetu Warszawskiego, UJ Collegium Medium, AGH i Uniwersytetu Wrocławskiego.

W kategorii kobiecej najlepsze okazały się wioślarki Akademii Górniczo-Hutniczej, które tym samym zdobyły Puchar Sekretarza Generalnego AZS. Puchar wręczył im rektor AGH prof. Tadeusz Słomka, któremu towarzyszyła prorektor AGH ds. studenckich prof. Anna Siwik. Srebrny medal zdobyły zawodniczki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na trzecim miejscu stanęła żeńska osada Uniwersytetu Wrocławskiego. Tuż za podium znalazły się wioślarki z UJ Collegium Medium, które wyprzedziły osadę Politechniki Wrocławskiej.

Program sobotniego wydarzenia oprócz zmagań na wodzie obejmował także wiele atrakcji dla zgromadzonej na brzegu Wisły publiczności. Kibice zmierzyli się z tzw. „wiosłami na sucho" czyli stacjonarnymi ergometrami wioślarskimi. Ci z nich, którzy pokonali „jubileuszowy” dystans 653 metrów otrzymali pamiątkowe koszulki. Podczas trwania regat prowadzona była także zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. św Łazarza w Krakowie.

Prorektor UJ prof. Dorota Malec na koniec zawodów podziękowała za udział w nich zawodnikom i zaprosiła ich do rywalizacji w kolejnych regatach za rok. Kierownik Biura Sportu UJ Konrad Wełpa zauważył, że dodatkową wartością regat organizowanych przez UJ jest zwiększenie ilości profesjonalnego sprzętu wioślarskiego w naszym mieście. - Kiedy w 2014 roku przygotowywaliśmy pierwsze regaty o Puchar Rektora UJ, w Krakowie zawodnicy mieli do dyspozycji jedynie jedną profesjonalną łódź. Po każdych regatach rektorzy kolejnych krakowskich uczelni obiecywali zakup nowego sprzętu dla swoich zawodników i, co ważne, te zobowiązania są dotrzymywane. Zatem można powiedzieć, że każdego roku nagrodą w zawodach jest nowa łódź - podsumował Konrad Wełpa.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Zawodniczki AZS UJ Kraków mistrzyniami Polski w futsalu
Zawodniczki AZS UJ Kraków mistrzyniami Polski w futsalu
Studenci UJ wywalczyli srebrny medal podczas AMP w szachach
Studenci UJ wywalczyli srebrny medal podczas AMP w szachach
Zawodniczki i trener AZS UJ nominowani w plebiscycie "Gazety Wyborczej" i MZPN
Zawodniczki i trener AZS UJ nominowani w plebiscycie "Gazety Wyborczej" i MZPN
VIII Mistrzostwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w narciarstwie alpejskim
VIII Mistrzostwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w narciarstwie alpejskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj