Matematyk z UJ laureatem Nagrody im. Szolema Mandelbrojta

Dr Sławomir Dinew z Wydziału Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Nagrodę im. Szolema Mandelbrojta za najlepsze badania matematyczne. Konkurs zorganizował Instytut Francuski w Polsce oraz Ambasada Francji w Polsce we współpracy z Francuskim Towarzystwem Matematycznym.

Dr Sławomir Dinew jest adiunktem w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2006 roku ukończył matematykę teoretyczną na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. 3 lata później uzyskał stopień doktora na podstawie rozprawy The Complex Monge-Ampere Equation And Its Applications In Geometry napisanej pod kierunkiem prof. Sławomira Kołodzieja. Jego badania koncentrują się wokół nieliniowych eliptycznych równań różniczkowych pojawiających się w zespolonej geometrii różniczkowej. Poznanie własności rozwiązań tychże równań pozwala lepiej zrozumieć zespolone rozmaitości związane m.in. z modelami w fizyce strun. Odbył staże naukowe w wiedeński Erwin Schrodinger Institute, Princeton University oraz staż podoktorski na Uniwersytecie Rutgers. Laureat Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodych matematyków przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Instytut Matematyki PAN.

Nagroda im. Szolema Mandelbrojta skierowana jest do polskich naukowców w wieku do 45 lat, zajmujących się matematyką teoretyczną lub stosowaną. Zwycięzca odbywa miesięczny staż badawczy we Francji i będzie poproszony o wygłoszenie kilku wykładów pod egidą Francuskiego Towarzystwa Matematycznego. Każdy badacz może dowolnie wybrać przedmiot swojej pracy badawczej i ośrodek, w którym chce prowadzić badania.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa