Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na Kampusie UJ powstał supernowoczesny i ekologiczny budynek

Na Kampusie UJ powstał supernowoczesny i ekologiczny budynek

System zarządzania BMS, dachowo-fasadowe instalacje fotowoltaiczne, gruntowe pompy ciepła i zielony dach - to niektóre atuty najnowszej inwestycji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Siedziba Instytutu Nauk Geologicznych UJ (ING UJ), obok powstającego w sąsiedztwie Wydziału Chemii, to ostatni etap rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Budynek uroczyście otwarto 26 czerwca.


Przetarg na budowę ING UJ ogłoszono w systemie „zaprojektuj i buduj”. Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 35,6 mln złotych, złożyło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Wykonawca zlecił dokumentację projektową pracowni ION Architekci z Krakowa, po czym uzyskał niezbędne decyzje i pozwolenia. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2014 roku i trwały 20 miesięcy.

Czterokondygnacyjny budynek, o powierzchni całkowitej 5,8 tys. m kw. i kubaturze 23,4 tys. m sz., powstał przy ul. Gronostajowej 3a. Na parterze znajduje się aula główna na 105 miejsc, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych, którą można podzielić na 2 części za pomocą przesuwnej ściany, pracownie laboratoryjne oraz patio. Na 1. piętrze studenci mają do dyspozycji 7 sal dydaktycznych, bibliotekę z czytelnią, salę komputerową oraz 2 pomieszczenia rekreacyjne, w których mogą odpocząć w przerwie między zajęciami, co jest nowością na UJ. Pozostałe kondygnacje mieszczą 16 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę, pokoje pracowników naukowych i administracyjnych, studenckiego koła naukowego, sala konferencyjna oraz pokój profesorski, w którym zgromadzono liczne pamiątki po wielkich uczonych uniwersyteckich nauk o Ziemi.

Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS, ważny element inteligentnego budownictwa. To zintegrowany system, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu. Ponadto nową siedzibę ING UJ ogrzewana ciepło Ziemi, a energia elektryczna w pogodne dni jest generowana w większości ze światła słonecznego.

- Na dachu oraz na fasadzie południowo-zachodniej zainstalowaliśmy przyjazną środowisku instalację fotowoltaiczną, która dzięki Słońcu generuje energię elektryczną. Dzięki tej instalacji zmniejszą się koszty związane z eksploatacją obiektu. Dodatkowo nasz budynek ogrzewany jest wyłącznie naturalnym ciepłem Ziemi, przy pomocy zamontowanych pomp ciepła. Cała instalacja to 55 pionowych odwiertów, z których każdy ma 110 m głębokości - wyjaśnia dr Beata Dziubińska, senior budowy ING UJ i dodaje:

- Ekologicznego wizerunku nowego obiektu dopełnia zielony dach, odzwierciedlający naturalne środowisko Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Posadzona roślinność nie wymaga znacznej ingerencji człowieka, dzięki czemu minimalizuje się koszty utrzymania. Miejsce to służy również do celów dydaktycznych. Widać stąd panoramę geologiczną Krakowa i okolic, w tym między innymi Dolinę Wisły, zrąb Wawelu i Sowińca, Płaskowyż Ojcowski czy Górę Pychowicką.

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 roku. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Najwięcej z tej kwoty - ponad 241 mln zł - pochłonęła budowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Nowy Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej kosztował 135 mln zł, Instytut Zoologii 104 mln zł, a Wydział Matematyki i Informatyki blisko 80 mln zł. Wkrótce do nowo wybudowanego budynku za ponad 202 mln zł przeprowadzi się Wydziału Chemii. W planach władz uczelni jest jeszcze rozbudowa al. Wawelskiej.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Po raz 8. pobiegną na rzecz małych pacjentów szpitala w Prokocimiu
Doktorant Wydziału Polonistyki nagrodzony za pracę magisterską
Srebrny medal Plus ratio quam vis dla rektora amerykańskiej uczelni
Powitanie nowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj