Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Na Kampusie UJ powstał supernowoczesny i ekologiczny budynek

Na Kampusie UJ powstał supernowoczesny i ekologiczny budynek

System zarządzania BMS, dachowo-fasadowe instalacje fotowoltaiczne, gruntowe pompy ciepła i zielony dach - to niektóre atuty najnowszej inwestycji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Siedziba Instytutu Nauk Geologicznych UJ (ING UJ), obok powstającego w sąsiedztwie Wydziału Chemii, to ostatni etap rządowego Programu Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Budynek uroczyście otwarto 26 czerwca.


Przetarg na budowę ING UJ ogłoszono w systemie „zaprojektuj i buduj”. Najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 35,6 mln złotych, złożyło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones. Wykonawca zlecił dokumentację projektową pracowni ION Architekci z Krakowa, po czym uzyskał niezbędne decyzje i pozwolenia. Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2014 roku i trwały 20 miesięcy.

Czterokondygnacyjny budynek, o powierzchni całkowitej 5,8 tys. m kw. i kubaturze 23,4 tys. m sz., powstał przy ul. Gronostajowej 3a. Na parterze znajduje się aula główna na 105 miejsc, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych, którą można podzielić na 2 części za pomocą przesuwnej ściany, pracownie laboratoryjne oraz patio. Na 1. piętrze studenci mają do dyspozycji 7 sal dydaktycznych, bibliotekę z czytelnią, salę komputerową oraz 2 pomieszczenia rekreacyjne, w których mogą odpocząć w przerwie między zajęciami, co jest nowością na UJ. Pozostałe kondygnacje mieszczą 16 specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę, pokoje pracowników naukowych i administracyjnych, studenckiego koła naukowego, sala konferencyjna oraz pokój profesorski, w którym zgromadzono liczne pamiątki po wielkich uczonych uniwersyteckich nauk o Ziemi.

Nowy budynek został zaprojektowany i wybudowany z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, ze szczególną dbałością o środowisko naturalne oraz oszczędne gospodarowanie surowcami w całym cyklu budowlano-użytkowym. Wyposażono go w system zarządzania BMS, ważny element inteligentnego budownictwa. To zintegrowany system, który daje możliwość monitorowania i zarządzania wszystkimi urządzeniami znajdującymi się w budynku i jego otoczeniu. Ponadto nową siedzibę ING UJ ogrzewana ciepło Ziemi, a energia elektryczna w pogodne dni jest generowana w większości ze światła słonecznego.

- Na dachu oraz na fasadzie południowo-zachodniej zainstalowaliśmy przyjazną środowisku instalację fotowoltaiczną, która dzięki Słońcu generuje energię elektryczną. Dzięki tej instalacji zmniejszą się koszty związane z eksploatacją obiektu. Dodatkowo nasz budynek ogrzewany jest wyłącznie naturalnym ciepłem Ziemi, przy pomocy zamontowanych pomp ciepła. Cała instalacja to 55 pionowych odwiertów, z których każdy ma 110 m głębokości - wyjaśnia dr Beata Dziubińska, senior budowy ING UJ i dodaje:

- Ekologicznego wizerunku nowego obiektu dopełnia zielony dach, odzwierciedlający naturalne środowisko Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Posadzona roślinność nie wymaga znacznej ingerencji człowieka, dzięki czemu minimalizuje się koszty utrzymania. Miejsce to służy również do celów dydaktycznych. Widać stąd panoramę geologiczną Krakowa i okolic, w tym między innymi Dolinę Wisły, zrąb Wawelu i Sowińca, Płaskowyż Ojcowski czy Górę Pychowicką.

Program Budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 roku. Na jego realizację, wraz z późniejszymi nowelizacjami ustawy, przeznaczono 962 mln zł, z czego środki z budżetu państwa sięgnęły ponad 940 mln zł. Najwięcej z tej kwoty - ponad 241 mln zł - pochłonęła budowa Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Nowy Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej kosztował 135 mln zł, Instytut Zoologii 104 mln zł, a Wydział Matematyki i Informatyki blisko 80 mln zł. Wkrótce do nowo wybudowanego budynku za ponad 202 mln zł przeprowadzi się Wydziału Chemii. W planach władz uczelni jest jeszcze rozbudowa al. Wawelskiej.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Koncert w 658. rocznicę założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
Koncert plenerowy w Ogrodzie Botanicznym UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
Uniwersytet Jagielloński świętuje 658. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]
"<span lang="en">Nature Communications</span>" donosi o badaniach naukowców z UJ
"Nature Communications" donosi o badaniach naukowców z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron