Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagroda "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej dla dr Agnieszki Daukszy

Nagroda

Książka "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców" dr Agnieszki Daukszy z Wydziału Polonistyki UJ została uznana za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu literatury faktu przez kapitułę Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej. Zwycięski tytuł jest zapisem rozmów z osobami, które przeżyły pobyt w obozie koncentracyjnym w trakcie II wojny światowej, ostatnimi świadkami bezprecedensowej machiny eksterminacji człowieka.

Nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej są przyznawane od 2013 roku przez redakcję tygodnika "Newsweek Polska" oraz Fundację im. Teresy Torańskiej. Misją konkursu jest propagowanie kultury słowa w życiu publicznym oraz promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich i postaw prospołecznych. Zwycięzcy nagradzani są w 4 kategoriach: "Najlepszy materiał dziennikarski", "Najlepsza książka", "Najlepsze w Internecie" oraz za działalność publiczną.

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców jest zapisem spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Autorka rozmawia z polskimi "ostatnimi świadkami", próbując dociec, kim są dziś, ponad 70 lat po zakończeniu II wojny światowej? Jak toczyły się ich losy po odzyskaniu wolności? Jak funkcjonuje obecnie wspólnota byłych więźniów? Opowieści układają się w zróżnicowaną konstelację postaw i strategii przetrwania. Mowa zarówno o realiach przedwojennych, okupacji i aresztowaniach, codzienności obozowej, jak i o dalszym życiu, które już zawsze było życiem "odzyskanym", życiem "po" obozie i "z" obozem. Jak się okazuje, dla wielu z tych ludzi wojna nadal trwa - w ich ciałach oraz umysłach - i ujawnia się we wspomnieniach, snach, gestach, w pamięci ciała, poprzez choroby, nawyki, zachowania czy sposoby konfrontowania się z innymi.

Dr Agnieszka Dauksza pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ. Absolwentka filologii polskiej. W maju br. obroniła z wyróżnieniem rozprawę doktorską Afekt w literaturze i teorii modernizmu napisaną pod opieką prof. Ryszarda Nycza. Autorka książek Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska w interpretacji relacyjnej (2017), Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców (2016) i Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku (2013). Aktualnie pisze książkę o Marii Jaremiance. Opublikowała ponad 50 artykułów w czasopismach naukowych. Współautorka filmu Płaszów. Odkrywka oraz projektu Krakowskie sny Amona Goetha.

Laureatka jest m.in. stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacji Sapere Auso. Realizuje 2 projekty badawcze finansowane z grantów Narodowego Centrum Nauki w programach Etiuda i Preludium.

Polecamy również
Dr Aleksander Grabiec z grantem programu FIRST TEAM
Ponad milion zł wsparcia otrzymają "Najlepsi z najlepszych" z UJ
Tomasz Żuradzki i Michał Németh w europejskiej elicie naukowej
Ponad 3 mln zł na stypendia dla doktorantów w konkursie Etiuda

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj