Zmarł profesor Andrzej Bałanda

Społeczność Uniwersytetu Jagiellońskiego z głębokim żalem zawiadamia, że 17 lipca 2010 roku po kilkutygodniowej walce o życie w następstwie tragicznego wypadku zmarł w Krakowie Ś. P. prof. dr hab. ANDRZEJ BAŁANDA, profesor w Instytucie Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny uczony cieszący się uznaniem w kraju i zagranicą.

Prof. dr hab. Andrzej Bałanda urodził się 10 lutego 1941 roku w Jaśle. Swoją drogę życiową i karierę naukową związał z Krakowem, gdzie w latach 1958 - 1963 studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karierę naukową rozpoczął w Uniwersytecie Jagiellońskim, bezpośrednio po studiach, na stanowisku asystenta. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w roku 1970. W roku 1979 habilitował się w zakresie nauk fizycznych. W roku 1981 został zatrudniony na stanowisku docenta. W roku 1995 Profesor Andrzej Bałanda został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a 26 maja tego roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora nauk fizycznych.
Za całokształt dorobku naukowego i dydaktycznego otrzymał prestiżowe nagrody i odznaczenia m.in.: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz honorową odznakę „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”.

Jego działania przyczyniły się do rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego, umacniania jego potencjału kadrowego i podniesienia poziomu kształcenia.

Od początku swojej działalności Profesor Andrzej Bałanda był niezwykle aktywny, sprawując szereg odpowiedzialnych funkcji. Pełnił funkcję pierwszego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, sprawował funkcję Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Zawodowych w Polsce, gdzie został stałym, honorowym przewodniczącym tej Konferencji. Był również członkiem -założycielem Fundacji Rektorów Polskich oraz członkiem Zespołu Prezydenta RP, przygotowującego projekt ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym.
Uniwersytet Jagielloński w osobie Profesora Andrzeja Bałandy utracił wybitnego fizyka, jednego ze specjalistów w dziedzinie fizyki jądrowej, osobowość o niezwykłych zaletach charakteru i wybitnych zdolnościach organizatorskich.
Msza święta żałobna zostanie odprawiona w piątek, 23 lipca br o godz. 11.00 w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, po której nastąpi ceremonia pogrzebowa.

Rektor i Senat
Uniwersytetu Jagiellońskiego,