Uruchomiliśmy Jagiellońską Bibliotekę Cyfrową

19 lipca br. została uruchomiona pilotażowa wersja Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej (JBC). Wersja pilotażowa jest dostępna pod adresem: jbc.bj.uj.edu.pl.

Zasoby JBC udostępnione na platformie dLibra są wynikiem rozpoczęcia realizacji projektu „Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa”, a także wcześniejszych działań Biblioteki Jagiellońskiej mających na celu udostępnienie w Internecie jak największej liczby zdigitalizowanych czasopism oraz książek.

Jako pierwsze udostępniane będą kopie zbiorów należących do kolekcji zbiorów specjalnych z Oddziałów: Rękopisów, Starych Druków, Zbiorów Muzycznych, Zbiorów Graficznych i Kartograficznych oraz Wydawnictw Rzadkie i Dokumentów Życia Społecznego. Łącznie w ramach projektu zdigitalizowanych i udostępnionych zostanie 1222 tomy czasopism oraz 1644 książek i jednostek zbiorów specjalnych.

Projekt „Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013, Priorytet XI. „Kultura i Dziedzictwo Kulturowe” Działanie 11.1. „Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym”.

Data opublikowania: 21.07.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki