Stypendium im. M. J. Łyska dla Dominika Burka

Dominik Burek, doktorant Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, został laureatem stypendium im. Michała Jakuba Łyska w roku 2018.

Stypendium to zostało ufundowane dla upamiętnienia tragicznie zmarłego studenta V roku matematyki Michała Jakuba Łyska. Po raz pierwszy wręczono je w 1998 roku. Ubiegać się o nie mogą studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi Instytutu Matematyki UJ, którzy nie ukończyli 28 lat do końca roku poprzedzającego przyznanie stypendium. Jego wysokość jest równa półrocznej średniej pensji asystenta.

Stypendium im. M. J. Łyska nie jest pierwszym wyróżnieniem Dominika Burka. Matematyk otrzymał dotąd między innymi: stypendium projektu Kartezjusz dla najlepszych doktorantów, stypendium im. Franciszka Lei, stypendium Ministra Edukacji Narodowej czy dwa srebrne medale na International Mathematical Competition for University Students. Dominik Burek był także wielokrotnym finalistą polskiej Olimpiady Matematycznej i laureatem zawodów matematycznych Baltic Way. Jest też współautorem książki „Konkursy i olimpiady matematyczne. Zadania przygotowawcze”. Promotorem jego doktoratu jest profesor Sławomir Cynk. – W pracy naukowej zajmuję się geometrią algebraiczną, a dokładnie zastosowaniami kohomologii Chena Ruana do ilorazów rozmaitości algebraicznych przez grupę skończoną – wyjaśnia stypendysta.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ