Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pionierski zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem technologii HoloLens

Pionierski zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem technologii HoloLens

W czwartek w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie (SU) przeprowadzono zabieg leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD (Atrial Septal Defect) z wykorzystaniem technologii trójwymiarowego obrazu holograficznego - HoloLens. To rewolucyjna metoda, która łączy świat wirtualny z rzeczywistym, pozwalając zobaczyć narządy w przestrzeni 3D.


Przełomowy zabieg przeprowadził prof. Dariusz Dudek wraz z zespołem w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych SU. Równocześnie odbyły się również kolejne konsultacje i zabiegi z użyciem innowacyjnych metod obrazowania opartych o hologramy w oddalonym o 100 km Nowym Sączu.

- Połączyliśmy dziś nasze obrazy echokardiograficzne dwuwymiarowe oraz hologramowe rekonstrukcje trójwymiarowe i dzięki temu weszliśmy jakby w serce pacjenta. Dla mnie, jako dla operatora, to ogromna różnica, czy widzę płaski obraz serca w 2D na monitorze lub nawet w 3D albo dzięki bardzo dokładnemu hologramowi jestem właściwie w środku serca pacjenta. Wszystko mogę dokładnie zobaczyć i zaplanować zabieg dużo precyzyjniej, przez co jest on bezpieczniejszy dla pacjenta. Co więcej, hologramy dają zupełnie nowe możliwości konsultacji w czasie rzeczywistym na odległość podczas trwania zabiegu. Dwóch operatorów będących zupełnie w dwóch różnych miejscach widzi to samo i wspomaga się wzajemnie. Dziś właśnie przeprowadziliśmy telekonsultacje i teleportacje obrazów z ośrodka w Nowym Sączu do Krakowa pokazując realną wartość hologramów zarówno diagnostyczną, jak i terapeutyczn - tłumaczy prof. Dudek.

Zdaniem dr Danuty Sorysz, będącej w zespole prof. Dariusza Dudka, badanie echokardiograficzne uznawane jest za dosyć subiektywne i oprócz doświadczenia zawodowego potrzebne są tu umiejętności łapania i rozpoznawania obrazów oraz doświadczenie kliniczne. Niektóre małe ośrodki, zwłaszcza w przypadku chorób rzadszych mogą mieć problem z interpretacją obrazu, co bardzo poważnie rzutuje na dalsze postępowanie z pacjentem. Stąd możliwość telekonsultacji obrazów z echokardiografii z osobą będącą w większym ośrodku z dużym doświadczeniem klinicznym i dostępem do badań klinicznych to ogromne ułatwienie dla lekarzy oraz poprawa jakości opieki nad pacjentami bez ich przewożenia między ośrodkami, nierzadko oddalonymi od siebie o dziesiątki kilometrów w celu konsultacji i diagnozy.

Przełomowa technologia rozszerzonej/mieszanej rzeczywistości HoloLens - umożliwiająca wizualizację wewnętrznych organów pacjenta zarówno anatomicznych, jak i patologicznych struktur - jest odzwierciedleniem nowoczesnego podejścia do “szytej na miarę” opieki nad pacjentem, czyli maksymalnej indywidualizacji dostosowanej do danego konkretnego pacjenta.

Potencjał krakowskiego zespołu informatyków MedApp i kardiologów dostrzegł informatyczny gigant Microsoft, który o Polakach tworzy właśnie dokumentalny film przeznaczony do dystrybucji na cały świat. Ponadto współpraca UJ CM, inżynierów z MedApp i wybitnych lekarzy daje nowe możliwości również studentom medycyny. Nowatorska technologia i interdyscyplinarna współpraca wskazuje ścieżki rozwoju i kształtuje w przyszłych medykach chęć oraz odwagę do korzystania z innowacji wzbogacając jakość kształcenia.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron