Dr hab. Grażyna Zając nagrodzona na północnym Cyprze

W dniach 5–8 kwietnia 2018 dr hab. Grażyna Zając z Instytutu Orientalistyki UJ brała udział w zorganizowanej w Nikozji międzynarodowej konferencji poświęconej badaniom nad literaturą Turków cypryjskich. Podczas uroczystości otwarcia konferencji otrzymała z rąk prezydenta Cypru Północnego Mustafy Akıncı honorową plakietkę – nagrodę za popularyzację literatury tureckocypryjskiej w Polsce.

Dr hab. Grażyna Zając jako jedyna polska orientalistka zajmuje się literaturą tureckocypryjską. Od kilkunastu lat, począwszy od roku 2000, wielokrotnie wygłaszała referaty na północnym Cyprze. Jest autorką rozdziału o literaturze w monografii Cypr. Dzieje – literatura – kultura  przygotowanej na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (2014). W bieżącym roku akademickim rozpoczęła prowadzenie nowego przedmiotu w Instytucie Orientalistyki UJ – literaturę Turków cypryjskich. Od roku 2000 jest polskim przedstawicielem w organizacji KIBATEK (Kıbrıs-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu / Cyprus-Balkans-Eurasia Turkish Literature Institute), promującej literaturę tureckojęzyczną tworzoną w różnych krajach świata i wspierającej tłumaczenia tej literatury.

Naukowcy przyszłości z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wręczono Nagrodę im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego
Profesor Andrzej Nowak odznaczony Orderem Orła Białego
Dzieci nagrodziły najlepszych wykładowców w Krakowie