Prof. Stanisław Stachowski wyróżniony tureckim odznaczeniem

11 maja w Ambasadzie Turcji w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczenia za wybitne zasługi prof. dr. hab. Stanisławowi Stachowskiemu, emerytowanemu pracownikowi Instytutu Orientalistyki UJ.

Ambasador Republiki Turcji w Polsce J.E. Tunç Üğdül uhonorował Profesora w imieniu ministra spraw zagranicznych Turcji Mevlüta Çavuşoğlu. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Ambasador oraz Andrzej Papierz, podsekretarz stanu ministerstwa spraw zagranicznych RP. Uniwersytet Jagielloński na tej uroczystości reprezentowała dr Marzanna Pomorska.

Stanisław Stachowski pracował w Zakładzie Turkologii Instytutu Filologii Orientalnej UJ. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1983, a stanowisko profesora zwyczajnego w 1992. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym pism "Folia Orientalia" oraz "Prace Językoznawcze. Zeszyty Naukowe UJ". W 1995 założył międzynarodową turkologiczną serię wydawniczą "Studia Turcologica Cracoviensia". Dwukrotnie pełnił funkcję wicedyrektora, a w latach 1991–1994 dyrektora Instytutu Filologii Orientalnej UJ. W 1989 zorganizował Katedrę Filologii Węgierskiej UJ, którą następnie kierował do 1991.

Ogłoszono laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2019
Laur Medyczny PAN dla studenta Wydziału Lekarskiego UJ CM