Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kilkuset obcokrajowców weźmie udział w wakacyjnej nauce języka polskiego na UJ

Kilkuset obcokrajowców weźmie udział w wakacyjnej nauce języka polskiego na UJ

Ważnym wydarzeniem w kalendarzu uniwersyteckich uroczystości jest inauguracja Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej UJ. Już po raz 49 studenci z całego świata mają możliwość uczestniczenia w wakacyjnych kursach w murach najstarszej polskiej uczelni.

Sesję inaugurującą Szkołę Letnią Języka i Kultury Polskiej otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W spotkaniu, które odbyło się 5 czerwca w auli Collegium Novum, uczestniczył między innymi prof. Adam Jelonek, pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji. – Przez najbliższe tygodnie będą państwo intensywnie zajmować się językiem i kulturą polską, a także mieć okazję obserwować Kraków, a jest on wart pogłębionych studiów. I do takiego właśnie działania chcemy państwa zachęcić poprzez wykład inauguracyjny „History, memory, identity – Kraków experience”, który dzisiaj wygłosi prof. Jacek Purchla – mówił do zebranych dr hab. Waldemar Martyniuk, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ.

Studenci, którzy biorą udział w tegorocznej Letniej Szkole przyjechali do Polski z 32 krajów, najwięcej osób ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Niemiec, ale również m.in. z Australii, Indii, Iraku czy Japonii. Łącznie w kursach w lipcu i w sierpniu weźmie udział ponad 400 obcokrajowców. Nic dziwnego, że te zajęcia cieszą się taka popularnością, bo oprócz kursów językowych organizatorzy zapraszają na wykłady o polskiej historii, kulturze, literaturze, społeczeństwie, polityce, ekonomii, a także gwarantują atrakcyjny program turystyczny i kulturalny.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej UJ to najstarsza i największa tego typu jednostka w Polsce. W zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński uczestniczyło do tej pory kilkanaście tysięcy cudzoziemców z Europy, USA, ale także z najdalszych zakątków świata, a wśród osób, które wygłaszały wykłady inauguracyjne znaleźli się między innymi: Ryszard Kapuściński, Czesław Miłosz, Andrzej Wajda, Norman Davies czy Adam Zagajewski.

Programy i metody nauczania języka polskiego oraz większość wykorzystywanych w Szkole Letniej pomocy dydaktycznych zostały opracowane przez pracowników Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ, a ich wieloletnia praktyka zawodowa pozwoliła na opracowanie własnej, skutecznej metody nauczania.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Wybitny immunolog doktorem honoris causa UJ
Przyznano Nagrody Znaku i Hestii 2019
Collegium Maius: Najzdolniejsi studenci odebrali dyplomy [FOTO]
Studenci weterynarii zainaugurowali nowy rok akademicki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj