Nowy sprzęt na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej w Prokocimiu

Fundacja Schola Cordis przekazała na Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (OKDUSD) nowoczesny aparat USG. Sprzęt będzie służył do diagnostyki i monitorowania stanu pacjentów przygotowywanych do operacji lub hospitalizowanych po zabiegu. Aparat wart 170 tys. złotych został zakupiony ze środków pochodzących z biegów i koncertów charytatywnych współorganizowanych przez fundatora.

- Na oddziale kardiochirurgii przebywają dzieci ze złożonymi wadami serca. Aby ratować ich życie i zdrowie, niezbędna jest nowoczesna, sprawna i bardzo dokładna aparatura. Nowy ultrasonograf był nam potrzebny głównie do monitorowania stanu płuc i naczyń krwionośnych - podkreśla prof. Janusz Skalski, kierownik OKDUSD.

Fundacja Schola Cordis, której prezesem jest profesor Janusz Skalski, systematycznie wspiera dziecięcą kardiologię. W 2017 roku zakupiono 2 aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, hemochron, czyli aparat do mierzenia krzepliwości krwi, 25 sztuk pomp strzykawkowych oraz liczne narzędzia chirurgiczne. Łącznie przeznaczono na ten cel blisko 210 tys. zł. Środki zostały zebrane dzięki uczestnikom krakowskich imprez sportowych: Półmaratonu Marzany, Biegu Niepodległości i Biegu Sylwestrowego, a także koncertów charytatywnych.

- Dzięki społecznemu wsparciu pracujemy obecnie na jednym z najlepiej wyposażonych oddziałów kardiochirurgicznych w Polsce - dodaje z dumą prof. Janusz Skalski.

Kardiochirurdzy z USD wielokrotnie byli nagradzani za innowacyjne metody pracy. Zespół specjalizuje się w operowaniu najtrudniejszych wad układu krwionośnego. Obecnie co 6. dziecko z wadą serca, które rodzi się w Polsce, jest operowane w krakowskim szpitalu.

Prof. Janusz Skalski z nowoczesnym aparatem USG / fot. Mat. prasowe USD

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum