ARWU: Uniwersytet Jagielloński wśród najlepszych uczelni świata

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski znalazły się na prestiżowej liście 500 najlepszych uczelni świata w rankingu szanghajskim (Academic Ranking of World Universities - ARWU). Na czele niezmiennie amerykańskie szkoły wyższe.

ARWU, znany również jako Lista Szanghajska, to publikowany od 2003 r. ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

W tegorocznym rankingu po raz 16. za najlepszą uczelnię świata został uznany Uniwersytet Harvarda. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Cambridge. Kolejne lokaty w zdecydowanej większości zajęły uczelnie amerykańskie, których w pierwszej „20” jest aż 16.

W tegorocznym zestawieniu po raz kolejny znalazły się 2 polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski (znalazł się w czwartej setce) oraz Uniwersytet Jagielloński (miejsca 401-500). Dokładne miejsca uczelni znane są tylko w przypadku 100 najlepszych szkół wyższych świata. Pozostałe wymieniane są jedynie w grupach liczących 50 lub 100 ośrodków akademickich.

Oprócz głównego rankingu publikowana jest też lista dodatkowa, która obejmuje miejsca 501-1000. W tej grupie sklasyfikowano jeszcze 10 polskich uczelni: Akademię Górniczo-Hutniczą (601-700); Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Warszawską (701-800); Śląski Uniwersytet Medyczny (801-900); Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską (901-1000).

Pełne wyniki Academic Ranking of World Universities dostępne są na stronie internetowej shanghairanking.com.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu