Synchrotron Solaris w popularnym programie BBC Arabic [WIDEO]

Arabskojęzyczny kanał telewizji BBC wyemitował reportaż o synchrotronie Solaris – działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim ośrodku badań prowadzonych z wykorzystaniem promieniowania synchrotronowego.

W programie wystąpił prof. Marek Stankiewicz - dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris. Odpowiadając na pytania reporterki BBC Arabic, wyjaśnił, w możliwie najprzystępniejszy sposób, funkcjonowanie urządzeń synchrotronu oraz ich zastosowanie w różnych dziedzinach nauki. Synchrotrony pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Dzięki nim można przeprowadzić badania, które do niedawna dla były niedostępne dla naukowców. Pozwalają one również uzyskać w krótszym czasie lepsze wyniki tych badań, które wcześniej były realizowane zwykłymi metodami. To obecnie najwszechstronniejsze urządzenia, jakimi dysponują nauki przyrodnicze i techniczne, takie jak biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, nanotechnologia, medycyna, farmakologia, geologia czy krystalografia.

Materiał wyemitowany został w ramach programu 4Tech - nadawanej przez BBC Arabic serii reportaży poświęconej najnowszym odkryciom naukowym i wynalazkom technicznym. Cotygodniowy program oglądany jest przez ok. 25 milionów widzów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Dostępny poniżej materiał, którego autorem jest Dalia Haidar z programu 4Tech telewizji BBC Arabic jest pierwszym z mini-serii poświęconej badaniom prowadzonym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zobacz video galerię
Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum