Uniwersytet Jagielloński rozwinie współpracę akademicką z Chinami

18 września na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami dwóch chińskich instytucji naukowych: Międzynarodowego Centrum Innowacji w Szkolnictwie Wyższym (International Centre for Higher Education Innovation - ICHEI), działającego pod auspicjami UNESCO, oraz Południowego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (Southern University of Science and Technology).

Delegację, której przewodniczył dyrektor ICHEI Li Ming przyjął w Collegium Novum pełnomocnik rektora UJ ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek. Ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego w spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele trzech wydziałów: Matematyki i Informatyki, Chemii oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także Centrum Języka i Kultury Chińskiej "Instytut Konfucjusza w Krakowie", Działu Obsługi Studentów Zagranicznych i Działu Współpracy Międzynarodowej.

W trakcie spotkania w Collegium Novum, Prof. Adam Jelonek podkreślił wagę dynamicznego rozwoju partnerstwa UJ z uczelniami wschodnioazjatyckimi, w tym zwłaszcza chińskimi, który nastąpił w ostatnich latach. Partnerstwo to doskonale wpisuje się we współpracę pomiędzy Polską a Chinami w ramach inicjatywy „One Belt, One Road” (Jeden Pas, Jedna Droga). W tym kontekście omówione zostały możliwości współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i ww. instytucjami, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych kierunków studiów typu double degree i joint degree. Wstępne rozmowy na ten temat prowadzone były wcześniej w trakcie wizyty przedstawicieli wybranych wydziałów UJ w Southern University of Science and Technology.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim