Medycyna integracyjna: spotkanie Wschodu z Zachodem

Jak tradycyjna medycyna chińska może pomóc w leczeniu dolegliwości i poprawie jakości życia pacjentów w krajach zachodnich? O tym i innych, pokrewnych, zagadnieniach rozmawiali uczestnicy dwudniowej konferencji pt. „Integrative Health. A New Paradigm for Health Care”, dotyczącej możliwych synergii pomiędzy medycyną chińską i zachodnią, która odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach 18-19 września 2018 r.

Zwracając się do uczestników konferencji, rektor UJ prof. Wojciech Nowak nawiązał do korzeni Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wydział medycyny był jednym z trzech pierwszych wydziałów po założeniu uczelni przez Kazimierza Wielkiego. Rektor wyraził radość z faktu, że najstarsza uczelnia w Polsce jest teraz miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy tradycjami medycznymi Wschodu i Zachodu, podkreślając przy tym, że tematyka konferencji jest dla niego szczególnie interesująca jako dla lekarza. Zadowolenie z organizacji konferencji wyraził również w krótkim wystąpieniu obecny na konferencji podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Zbigniew Król.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, medycyna chińska zdobyła w ostatnich dekadach szerokie uznanie w świecie zachodnim, zarówno ze strony lekarzy, jak i osób odpowiedzialnych za politykę zdrowotną. Centra medycyny chińskiej znajdują się obecnie na wielu zachodnich uczelniach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Niemczech oraz Izraelu. Promując takie podejście, konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim jest wydarzeniem pionierskim w skali krajowej.

Główny cel konferencji stanowiło przedstawienie zagadnień z zakresu medycyny integracyjnej i nowego podejścia do pacjentów łączącego w sobie metody stosowane w medycynie zachodniej oraz we wschodnich systemach medycznych, głównie w tradycyjnej medycynie chińskiej o naukowo udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie zastosowania. W trakcie spotkań omówione zostały m.in. sposoby leczenia bólu, które mogą być uzupełnieniem bądź alternatywą dla obecnie stosowanego leczenia. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Ka-Kit Hui, założyciel i dyrektor Center for East-West Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, prof. Jing Zhao z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych w Pekinie oraz dr Magdalena Kocot-Kępska z UJ CM, sekretarz Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.

Konferencji towarzyszyły warsztaty tai chi oraz praktycznego zastosowania akupresury, które odbyły się w siedzibie CJiK UJ Instytut Konfucjusza, ktory zorganizował konferencję wspólnie z Collegium Medicum UJ.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau