Badania biomarkerów niewydolności nerek na UJ w popularnym programie BBC Arabic [WIDEO]

Arabskojęzyczny kanał telewizji BBC wyemitował reportaż o badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim, dzięki którym opracowana została technika wykrywania wczesnego stadium niewydolności nerek u pacjentów cukrzycowych poprzez identyfikację nowych biomarkerów biologicznych funkcji tego narządu.

Badania prowadzone są przez Zakład Fizyki Medycznej (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ) oraz Laboratorium Wysokorozdzielczej Spektrometrii Masowej (Wydział Chemii UJ). Kierownikiem projektu jest dr hab. Ewa Stępień, prof. UJ.

Materiał wyemitowany został w ramach programu 4Tech - nadawanej przez BBC Arabic serii reportaży poświęconej najnowszym odkryciom naukowym i wynalazkom technicznym. Cotygodniowy program oglądany jest przez miliony widzów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Dostępny poniżej materiał, którego autorem jest Dalia Haidar z programu 4Tech telewizji BBC Arabic, jest drugim z mini-serii poświęconej badaniom prowadzonym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Film opatrzony został polskimi napisami.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu