Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mamy receptę na sukces w kardiologii

Mamy receptę na sukces w kardiologii

135 sesji tematycznych, 500 wykładowców i ponad 6000 uczestników − tak w liczbach prezentował się XXII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który odbył się w dniach 13-15 września 2018 r. pod hasłem „Niewydolność serca – zatrzymać epidemię”. Jego uczestnicy dyskutowali o przyszłości polskiej kardiologii i o organizacji opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia.

Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń naukowych w Polsce, które odbyło się już po raz 22., choć po raz pierwszy w Krakowie. Podczas spotkania eksperci z Polski i zagranicy pochylili się nad problemami współczesnej kardiologii i dyskutowali o najnowszych doniesieniach naukowych. 

- Do udziału w tegorocznej edycji zaprosiliśmy blisko 500 wykładowców, wielu wybitnych specjalistów nie tylko z kraju, ale także z zagranicy - Europy i Azji. Bardzo nas cieszy, że nasze zaproszenie do udziału w kongresie przyjęli tak ważni dla środowiska kardiologicznego eksperci jak m.in. Costas Tsioufis z Aten, Prezes Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego czy Susanna Price z Londynu, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Kardiologii Stanów Nagłych - mówią prof. Piotr Jankowski i prof. Danuta Czarnecka, organizatorzy spotkania. - Obecnie kongres jest jednym z największych wydarzeń naukowych w Polsce, a z uwagi na swoją wartość merytoryczną, pełni kluczową rolę w edukacji podyplomowej kardiologów i internistów.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rocznie aż 17,5 mln osób umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Dane epidemiologiczne pochodzące z analiz Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że każdego roku w Polsce odnotowuje się ok. 175 tys. zgonów z przyczyn kardiologicznych. - Szczególne miejsce wśród chorób układu sercowo-naczyniowego zajmuje niewydolność serca - podkreśla prof. Czarnecka. - To właśnie tę chorobę światowe gremium kardiologów określiło mianem „epidemii początku XXI wieku”. Dlatego tegoroczny kongres w dużym stopniu poświęcony był niewydolności serca.

Na spotkaniu pojawiły się nowe propozycje mające wesprzeć rozwój nowoczesnych metod leczenia chorób kardiologicznych. Jedną z nich jest Digital Cardio Area - miejsce spotkania grona największych autorytetów środowiska kardiologicznego oraz firm, start-upów i instytutów realizujących zaawansowane technologicznie prace nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami służącymi ostatecznie codziennej pracy lekarzy i zdrowiu pacjentów. Prezentowane są tam nowatorskie koncepcje i technologiczne odkrycia związane z prewencją i leczeniem chorób układu krążenia. - To odpowiedź na bardzo dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w medycynie, które mają służyć nie tylko lekarzom, ale przede wszystkim wygodzie pacjenta i poprawie efektywności jego leczenia - zapewnia prof. Jankowski, sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Z jednej strony jest to miejsce prezentacji nowości, z drugiej - świetna okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat szans i zagrożeń dla różnorodnych koncepcji na innowacyjne produkty bądź usługi, które w niedalekiej przyszłości będą wykorzystywane w praktyce. Jest to zatem idealna przestrzeń dla przedsiębiorstw i instytucji specjalizujących się w nowoczesnych rozwiązaniach dla kardiologii, aby te właśnie rozwiązania pokazać „na żywo” i jednocześnie skonfrontować je z wymaganiami środowiska kardiologicznego.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron