UJ CM z nagrodą główną Kongresu Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej

W dniach 27-29 września w Lublinie odbył się Kongres Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej, w którym uczestniczyło kilkuset pionierów chirurgii laparoskopowej i najwybitniejszych specjalistów z całego świata. Nagrodę główną wydarzenia odebrał dr hab. Michał Pędziwiatr z Kliniki Chirurgii Endoskopowej, Metabolicznej oraz Nowotworów Tkanek Miękkich II Katedry Chirurgii UJ CM za cykl prac na temat laparoskopowych operacji wyrostka robaczkowego.

Dr hab. Michał Pędziwiatr koordynuje prace grupy Pol-LA (Polish Laparoscopic Appendectomy Study Group). Skupia ona 18 ośrodków chirurgicznych w Polsce i Niemczech, które zgromadziły materiał obejmujący ponad 4600 chorych. To prawdopodobnie największe badanie prowadzone przez polskich naukowców z zakresu chirurgii, zarówno jeśli chodzi o liczbę chorych, jak i liczbę ośrodków biorących udział w projekcie. W projekcie uczestniczyli także lekarze z III Katedry Chirurgii UJ CM.

Medal św. Krzysztofa dla prof. Stanisława Waltosia
Prof. Andrzej Chwalba uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym