Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci weterynarii zainaugurowali nowy rok akademicki

Studenci weterynarii zainaugurowali nowy rok akademicki

67 osób rozpocznie naukę na prowadzonym przez Uniwersytet Jagielloński (UJ) i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (UR) międzywydziałowym kierunku weterynaria w roku akademickim 2018/2019. Jego absolwenci otrzymają dyplom lekarza weterynarii i prawo wykonywania zawodu. Uroczysta immatrykulacja studentów odbyła się 9 października w auli Collegium Maius.


Jak przypomniał prof. Armen Edigarian, gospodarz uroczystości i prorektor UJ ds. dydaktyki, 8 czerwca 2010 roku na mocy porozumienia pomiędzy uczelniami utworzono Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR. W ten sposób Kraków stał się szóstym miastem w Polsce, w którym kształcą się przyszli lekarze weterynarii. Studia trwają 11 semestrów. Na ich program składają się 73 przedmioty obowiązkowe i 15 fakultetów, w tym m.in. choroby zwierząt nieudomowionych, higiena mięsa zwierząt łownych, neonatologia koni czy zaburzenia behawioralne psów i kotów - diagnoza i leczenie. Premierowa inauguracja odbyła się 4 października 2012 r. Z kolei wiosną ubiegłego roku kierunek ukończyli pierwsi absolwenci.

Ślubowanie od wstępujących do wspólnoty akademickiej nowych studentów przyjęła prof. Izabela Krakowska, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR. Następnie prof. Zygmunt Pejsak wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany Dlaczego weterynaria?.

Absolwenci studiów weterynaryjnych otrzymają dyplom obu uczelni oraz prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii, które zezwalają na prowadzenie prywatnej praktyki, pracę w lecznicach i klinikach weterynaryjnych, zatrudnienie w Inspekcji Weterynaryjnej, laboratoriach diagnostycznych i instytutach badawczych.

Uruchomienie weterynarii w Krakowie było spełnieniem marzeń wielu wybitnych profesorów i doktorów. Ta dziedzina nauki jest obecna na UJ od ponad 200 lat. W 1803 roku prof. Paweł Adami założył Katedrę Weterynarii. Wykłady prowadził po łacinie, dlatego konieczne było zatrudnienie adiunkta, który mógł prowadzić zajęcia w języku polskim. Został nim dr Adam Rudnicki. Katedra przetrwała w strukturach uniwersytetu z przerwami aż do 1936 roku. Jej ostatnim kierownikiem był prof. Julian Ignacy Nowak, rektor UJ i premier RP.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Wybitny immunolog doktorem honoris causa UJ
Przyznano Nagrody Znaku i Hestii 2019
Collegium Maius: Najzdolniejsi studenci odebrali dyplomy [FOTO]
Kilkuset obcokrajowców weźmie udział w wakacyjnej nauce języka polskiego na UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj