Studenci weterynarii zainaugurowali nowy rok akademicki

67 osób rozpocznie naukę na prowadzonym przez Uniwersytet Jagielloński (UJ) i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (UR) międzywydziałowym kierunku weterynaria w roku akademickim 2018/2019. Jego absolwenci otrzymają dyplom lekarza weterynarii i prawo wykonywania zawodu. Uroczysta immatrykulacja studentów odbyła się 9 października w auli Collegium Maius.

Jak przypomniał prof. Armen Edigarian, gospodarz uroczystości i prorektor UJ ds. dydaktyki, 8 czerwca 2010 roku na mocy porozumienia pomiędzy uczelniami utworzono Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR. W ten sposób Kraków stał się szóstym miastem w Polsce, w którym kształcą się przyszli lekarze weterynarii. Studia trwają 11 semestrów. Na ich program składają się 73 przedmioty obowiązkowe i 15 fakultetów, w tym m.in. choroby zwierząt nieudomowionych, higiena mięsa zwierząt łownych, neonatologia koni czy zaburzenia behawioralne psów i kotów - diagnoza i leczenie. Premierowa inauguracja odbyła się 4 października 2012 r. Z kolei wiosną ubiegłego roku kierunek ukończyli pierwsi absolwenci.

Ślubowanie od wstępujących do wspólnoty akademickiej nowych studentów przyjęła prof. Izabela Krakowska, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR. Następnie prof. Zygmunt Pejsak wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany Dlaczego weterynaria?.

Absolwenci studiów weterynaryjnych otrzymają dyplom obu uczelni oraz prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii, które zezwalają na prowadzenie prywatnej praktyki, pracę w lecznicach i klinikach weterynaryjnych, zatrudnienie w Inspekcji Weterynaryjnej, laboratoriach diagnostycznych i instytutach badawczych.

Uruchomienie weterynarii w Krakowie było spełnieniem marzeń wielu wybitnych profesorów i doktorów. Ta dziedzina nauki jest obecna na UJ od ponad 200 lat. W 1803 roku prof. Paweł Adami założył Katedrę Weterynarii. Wykłady prowadził po łacinie, dlatego konieczne było zatrudnienie adiunkta, który mógł prowadzić zajęcia w języku polskim. Został nim dr Adam Rudnicki. Katedra przetrwała w strukturach uniwersytetu z przerwami aż do 1936 roku. Jej ostatnim kierownikiem był prof. Julian Ignacy Nowak, rektor UJ i premier RP.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej