Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nagrodzono dziennikarki promujące naukę i tematykę szkolnictwa wyższego

Nagrodzono dziennikarki promujące naukę i tematykę szkolnictwa wyższego

Aleksandra Potoczek z TVN oraz Agata Jędrzejczyk-Dyląg, Anna Kaszewska i Alicja Popiel z TVP Kraków uhonorowane zostały nagrodami Phil Epistemoni ("Przyjacielowi Nauki") przyznawanymi przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa dziennikarzom i publicystom za szczególne osiągnięcia w działalności na rzecz szkolnictwa wyższego, nauki oraz kultury i sztuki.

 

Aleksandra Potoczek nagrodzona została za wyreżyserowanie nagrodzonego w Cannes Srebrnym Delfinem dokumentalnego filmu "Voyage voyage" powstałego z okazji jubileuszu 70-lecia krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Z kolei Agatę Jędrzejczyk-Dyląg, Annę Kaszewską i Alicję Popiel doceniono za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie na antenie Telewizji Polskiej ogólnopolskiej kampanii promocyjno - edukacyjnej związanej z Festiwalem Nauki i Sztuki w Krakowie.

- Jestem bardzo wdzięczna za przyznanie tej nagrody. Jest ona dla mnie bardzo ważna, bo została przyznana przez środowisko szczególnie przeze mnie cenione. Satysfakcję przynosi mi fakt, że opowieść o edukacji, która jest podróżą radosną, ciekawą, ale też wyczerpującą, została dostrzeżona właśnie przez ludzi, którzy za kształtowanie tej edukacji są odpowiedzialni. Jestem szczęśliwa, że istnieją nagrody wspierające kulturę i poprzez to potwierdzające, iż warto o niej opowiadać. Cieszę się, że dostrzeżono film dokumentalny, zrealizowany przez prywatne medium bezinteresownie i z potrzeby misji - mówiła odbierając nagrodę Aleksandra Potoczek.

- Bardzo się cieszę, że naszą pracę doceniło grono tak znakomitych osób. Od lat współpracujemy z uczelniami, interesuje nas tematyka edukacji. Tym razem pracowałyśmy przy Festiwalu Nauki i Sztuki. Bardzo starałyśmy się, myślę, że efekt był interesujący. Wypełniłyśmy pół dnia na antenie nie tylko krakowskiej, ale też ogólnopolskiej. Ta nagroda to efekt naszej pracy i współpracy z uczelniami - mówiła Alicja Popiel.

- Nagroda Phil Epistemoni to dla mnie ogromne wyróżnienie. Być Przyjacielem Nauki w takim mieście jak Kraków to wyzwanie i zobowiązanie. Chciałabym podziękować rektorom krakowskich uczelni nie tylko za nagrodę, ale za to, że swoją codzienną pracą starają się krakowską i polską naukę oraz kulturę rozwijać, dzięki czemu my - dziennikarze, mamy o czym opowiadać, co pokazywać. Z Festiwalu Nauki i Sztuki zrealizowałyśmy kilkanaście dziesięciominutowych wejść na żywo. Przyznaję, że nie było to łatwe zadanie, ale udało się dzięki profesjonalnej współpracy z koleżankami dziennikarkami i ekipą operatorów oraz realizatorów. Ten program nie powstałby jednak bez pasjonatów z krakowskich uczelni, którzy pokazali na festiwalu interesujące prezentacje, podczas których opowiadali o tym, dlaczego nauka może być fascynującą przygodą. Im wszystkim bardzo dziękuję - dodawała Agata Jędrzejczyk-Dyląg.

Nagrody wręczono 24 października podczas posiedzenia Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, które odbyło się w Ośrodek Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Nagroda Phil Epistemoni jest przyznawana co dwa lata. Ustanowiona przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa jest wyrazem uznania środowiska akademickiego dla publicystów, którzy znaleźli sposób, by ciekawe, lecz trudne ze względu na hermetyczny język wiadomości z wyższych uczelni przekazać szerokim kręgom odbiorców. Po raz pierwszy wręczono ją w 1987 r. W kolejnych edycjach konkursu uhonorowano m.in. Mariana Nowego, Janinę Paradowską, Zbigniewa Krzysztyniaka, Zbigniewa Święcha, Jerzego Wunderlicha, Jerzego Sadeckiego i Grażynę Starzak i Magdalenę Drohomirecką.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego z Nagrodami Ministra Nauki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron