Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Specjaliści z całej Polski na konferencji w UJ

Specjaliści z całej Polski na konferencji w UJ

Jedną z wielu inicjatyw, które Uniwersytet Jagielloński podjął w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jest zorganizowanie konferencji naukowej "Oblicza Niepodległej. Państwo i społeczeństwo". Skrótowo można ją przedstawić tak: dwudniowe spotkanie naukowców (25 i 26 października br.), trzy różne miejsca obrad: Collegium Maius UJ, Collegium Witkowskiego UJ i Polska Akademia Umiejętności oraz ponad dwadzieścia wystąpień historyków, prawników i historyków sztuki.

− Im więcej o tych czasach będziemy wiedzieć, tym lepiej będziemy je rozumieć, ale również, a może przede wszystkim, lepiej będziemy rozumieć aktualną Polskę, a jak państwo wiecie, nie jest to łatwe zadanie – zwracał się do zebranych w auli Collegium Maius rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W otwarciu konferencji poza rektorem UJ wzięli także udział prezes PAU prof. Jan Ostrowski i zastępca prezydenta Krakowa dr hab. Andrzej Kulig; ten ostatni zwrócił m. in. uwagę, że trzeba pochylić czoło przed wszystkimi tymi, którzy przez 21 lat istnienia II Rzeczypospolitej potrafili z trzech różnych odłamów stworzyć państwo, które zaczęło normalnie funkcjonować.

Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją nie tylko do świętowania i radości, ale także zastanowienia się nad tym jak funkcjonowało i rozwijało się odrodzone państwo. Przedmiotem dyskusji podczas spotkania naukowców będą nie tylko kwestie ewolucji struktur państwa takich jak wojsko, samorząd czy administracja, ale także przemiany jakim podlegali zamieszkujący je obywatele. − Chcieliśmy się zastanowić nad zmianą, jaka przez te 21 lat dokonała się  w kluczowych obszarach państwa oraz społeczeństwa. Czy transformacja miała charakter ewolucyjny czy też rewolucyjny, czy możemy ją z dzisiejszej perspektywy oceniać pozytywnie czy też negatywnie. Chcieliśmy również, by ta refleksja dokonała się z udziałem najwybitniejszych specjalistów reprezentujących zdecydowaną większość ośrodków akademickich i badawczych z całej Polski – tłumaczył dr hab. Janusz Mierzwa, który wraz z dr hab. Sławomirem Sprawskim, prof. UJ i prof. Czesławem Brzozą tworzył komitet organizacyjny spotkania.

W uniwersyteckie obchody odzyskania niepodległości zostali włączeni również młodzi historycy, którzy 24 października br. na konferencji w Collegium Novum zastanawiali się nad mikrohistorycznymi kontekstami wydarzeń sprzed 100. laty.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron