Dr Szymon Drobniak laureatem Nagrody Naukowej "Polityki"

28 października ogłoszono nazwiska laureatów 18. edycji Nagrody Naukowej "Polityki". Wśród pięciorga młodych, wybitnych i ambitnych naukowców, którzy otrzymali stypendia w wysokości 15 tys. zł. znalazł się dr Szymon Drobniak, adiunkt w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu, w której to triumfował dr Szymon Drobniak. Laureaci nagród wyłonieni zostali spośród piętnastki finalistów, którzy także zostali uhonorowani przez kapitułę konkursu - dziesięć osób otrzymało dyplomy oraz stypendia w wysokości 5 tys. zł. W tej grupie także znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Agnieszka Dauksza z Wydziału Polonistyki oraz dr Witold Nowak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Dr Szymon Drobniak (ur. w 1984 r.) pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest biologiem ewolucyjnym. Zajmuje się ptakami, które pozwalają mu testować hipotezy ewolucyjne w różnych warunkach środowiskowych, a że są to organizmy dobrze rozpoznawalne, stanowią świetny pretekst do propagowania wiedzy o ewolucji. Jego zainteresowania naukowe dotyczą interakcji między osobnikami, takimi jak: selekcja płciowa, niegenetyczny wpływ rodziców na potomstwo i znaczenie współpracy w grupach spokrewnionych osobników. Wyniki badań opublikował w 36 publikacjach, które były cytowane 271 razy.

Dr Drobniak był kierownikiem czterech zakończonych grantów, a trzy następne (w tym jeden międzynarodowy) są w toku. Jest oddanym popularyzatorem nauki - autorem kilku książek popularnonaukowych o ewolucji, organizatorem krakowskiego Tygodnia Ewolucji, konsultantem naukowym serii filmów popularnonaukowych, programów radiowych i telewizyjnych. W 2015 roku zwyciężył w 4. polskiej edycji konkursu FameLab oraz zdobył nagrodę w organizowanym przez „Forum Akademickie" konkursie "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" na artykuł popularnonaukowy.

foto: Leszek Zych/Polityka

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi