Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych ma 10 lat

Powołane w 2008 r. przez Uniwersytet Jagielloński i ówczesną Papieską Akademię Teologiczną Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych obchodzi swoje dziesięciolecie.

Jak można podsumować te 10 lat? Na przykład liczbami: 270 wykładów na Copernicus College, 50 konferencji naukowych, 550 publikacji naukowych, 40 000 gości Copernicus Festival, 73 000 kaw podanych w De Revolutionibus, 157 tytułów wydanych przez CC Press, 4,5 mln wyświetleń filmów na kanale Youtube, 120 lekcji przeprowadzonych w liceach i szkołach podstawowych, 16 dodatków tematycznych do "Tygodnika Powszechnego" … i  1 ksiądz Michał Heller.

Przypomnijmy: w 2008 roku księdza profesora Michała Hellera uhonorowano nagrodą Templetona, zwaną „teologicznym Noblem”. Wybitny filozof, teolog i fizyk kosmolog otrzymał ją za całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami. Całą nagrodę czyli 1,6 mln dolarów, ksiądz Heller przeznaczył na utworzenie w Krakowie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinar­nych. Misją Centrum jest prowadzenie badań naukowych i dzia­łalności popularyzatorskiej, których celem jest ukazanie, iż nauka stanowi integralną i istotną częścią kultury. Od października br. Cen­trum Kopernika Badań Interdyscypli­narnych stało się pozawydziałową jed­nostką Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ciągu dziesięciu lat od powstania Centrum Kopernika udało się niejedno: prowadzić badania naukowe na po­graniczu nauk empirycznych, filozofii i teologii, założyć po­wszechnie doceniane wydawnictwo naukowe, uruchomić pierwszą polską platformę z darmowymi kursami online, zorganizować pięć edycji Copernicus Festival, stworzyć księgarnio-kawiarnię De Revolutionibus, czy chociażby rozpocząć cykl spotkań ze światowej sławy myślicielami zatytułowany "Wielkie Pytania w Krakowie".

Małego podsumowania tych, jak sami mówili - dziesięciu lat wytężonej, ale satysfakcjonującej pracy - pragnęli dokonać ludzie związani z Centrum Kopernika organizując 29 października br. w Auditorium Maximum UJ otwarty wykład ks. prof. Michała Hellera "Ważniejsze niż wszechświat". Przed jego rozpoczęciem ksiądz Heller podziękował Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II, współpracownikom z Centrum Kopernika oraz słuchaczom, publiczności, czytelnikom i wszystkim tym, którzy z inicjatyw organizowanych czy tworzonych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych korzystają.

Władze Uniwersytetu na spotkaniu reprezentowali rektor UJ prof. Wojciech Nowak i prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum