Jak pomagać osobom u kresu życia?

30 października 2018 r. w Auditorum Maximum UJ odbyła się IV konferencja z cyklu „Opieka Paliatywna i Hospicyjna. Medycyna, Humanizm, Wolontariat", organizowana przez Uniwersytet Jagielloński oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. Przewodnim tematem tegorocznego spotkania była „Mniej znana rola w systemie opieki zdrowotnej”.

Konferencję otworzył rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Witając uczestników, wyraził radość z faktu, że co roku organizatorzy wydarzenia inicjują dyskusję na tak ważny i trudny temat, jak opieka nad osobami u kresu życia. Do zebranych zwrócili się również prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki oraz prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie dr Jolanta Stokłosa. Obydwoje podkreślili, że w Polsce istnieje obecnie duża potrzeba rozwoju ośrodków hospicyjnych, a także związanego z ich działalnością wolontariatu.

Wykład inauguracyjny pt. „Godność i śmierć w kulturze Grecji. Presja społeczna a szkoła Hipokratesa” wygłosił prof. Kazimierz Korus z Wydziału Filologicznego UJ, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Prelegent prześledził dzieje stosunku starożytnych Greków do ludzkiego życia i godności, poczynając od mającego istotny wpływ na ich kulturę prawną mezopotamskiego kodeksu Hammurabiego, przez czasy homeryckie, poglądy sofistów, Sokratesa i Platona, idee Hipokratesa, aż po nadejście chrześcijaństwa, które diametralnie zmieniło stosunek cywilizacji antycznej do tych kwestii. Szczególną rolę w ewolucji medycznego podejścia do ww. zagadnień odegrali Hipokrates i jego uczniowie, którzy położyli podwaliny pod zasady etyki lekarskiej, w znacznym stopniu aktualne do dziś.

Tematami kolejnych sesji konferencji były wybrane medyczne aspekty opieki hospicyjnej, wielodyscyplinarność naukowa opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz dom jako miejsce opieki hospicyjnej. Różne aspekty tych zagadnień zaprezetowali w prelekcjach m.in. lekarze, pielęgniarki oraz inne osoby zaangażowane w działalność hospicyjną. Uczestnicy konferencji mogli także wziąć udział w odbywających się zaraz po zakończeniu obrad warsztatach.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau