Pierwsza nagroda w konkursie 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Studentka przekładoznawstwa literacko-kulturowego na Wydziale Polonistyki UJ, Barbara Bruks, otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na przekład, który towarzyszył 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu.

Konkurs, objęty patronatem przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, adresowany był do tłumaczy przed debiutem książkowym. Nadesłano 280 tłumaczeń z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Jury w składzie Dobromiła Jankowska (przewodnicząca), Michał Kłobukowski, Ewa Mikulska-Frindo i Maria Zawadzka-Strączek pierwszą nagrodę przyznało Barbarze Bruks za przekład na język polski opowiadania austriackiego pisarza, muzyka i slamera Eliasa Hirschla „Die Verkehrsberuhigten”. Tekst pełen był absurdalnego humoru, ironii i neologizmów, a stylistycznie balansował między zamierzoną pseudonaukowością a poetyckim patosem i przesadą. Od tłumaczy wymagał bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego, kreatywności i wyczucia polszczyzny.

- Do mojego sukcesu przyczyniło się wiele osób. Nie byłby pewnie możliwy bez profesor Magdy Heydel, która kieruje przekładoznawstwem literacko-kulturowym z niezwykłą energią i zaraźliwą pasją. Podczas moich dwuletnich studiów, także dzięki zawartym w programie warsztatom i indywidualnym projektom z wybitnymi tłumaczkami i tłumaczami, ogromnie dużo się nauczyłam, a przede wszystkim przekonałam, jak fascynującym zajęciem może być przekładanie literatury - mówiła o swojej wygranej Barbara Bruks.

Pełne wyniki konkursu

Na zdjęciu (od lewej): Dobromiła Jankowska (przewodnicząca jury i organizatorka Festiwalu), Barbara Bruks, Ewa Mikulska-Frindo (jurorka konkursu)

Fot. Rafał Komorowski dla opowiadanie.org

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO