Nagroda "Literatury na Świecie" dla profesor Magdaleny Siwiec

Redakcja miesięcznika "Literatura na Świecie" po raz 25. wyróżniła twórców, tłumaczy i wydawnictwa, którzy jej zdaniem zabłysnęli w 2017 roku. Wśród tegorocznych laureatów jest dr hab. Magdalena Siwiec z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagroda "Literatury na Świecie" jest przyznawana od 1972 roku. Jej celem jest promowanie i docenianie wybitnych tłumaczy poezji, prozy, a także książek literaturoznawczych. Przyznawana jest w siedmiu kategoriach: poezja; proza; nowa twarz; inicjatywa wydawnicza; translatologia, komparatystyka, literaturoznawstwo; nagroda im. Andrzeja Siemka i "Mamut".

Dr hab. Magdalenę Siwiec, p.o. kierownik Katedry Komparatystyki Literackiej UJ, nagrodzono w kategorii literaturoznawstwo, translatologia, komparatystyka za książkę Romantyzm, czyli inter esse wydaną przez Instytut Badań Literackich PAN.

"Tytułowe inter esse - kategoria pożyczona od Sorena Kierkegarda - wskazuje na 'to trzecie', to, co znajduje się pomiędzy, co nieuchwytne, wymykające się jednoznacznym klasyfikacjom, a co stanowi istotę romantyzmu. Zebrane w tej książce teksty nie mają stworzyć syntezy, a raczej konstelację. Ich kompozycja wynika ze zdarzenia studiów przypadków, ich konfrontacji, zbliżania się do jednej, wyraziście określonej wersji romantyzmu i oddalania od niej przez kontrapunktowanie inną. Kontekstualizacja i dekontekstualizacja tworzą zasadniczy ruch lekturowy. Szkice pokazują komplikacje romantycznego ‘ja’, rozpiętego między mocnym ego a podmiotowością słabą. Eksponują oscylację między natchnieniem a wirtuozerią, poezją kobiecą a fantazmatem kobiecości, optymistycznymi i pesymistycznymi - prowadzącymi w stronę nihilizmu - reakcjami na pooświeceniowe odczarowanie świata. Chodzi zatem o nieustanny ruch, określanie miejsc granicznych, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń otwarta na ów trzeci element, przestrzeń trudna do zdefiniowania, rodząca nieustanne napięcia" - czytamy w opisie książki.

Laureatka jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Stendhala w Grenoble. Jej zainteresowania naukowe to romantyzm a nowoczesność, dziewiętnastowieczne koncepcje poezji, polsko-francuskie związki literackie, komparatystyka. Autorka książek: Sen o twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval (1998), Orfeusz romantyków. Mit o Orfeuszu w twórczości Juliusza Słowackiego i Gérarda de Nerval w kontekście epoki (2002), Romantyzm i zatrzymany czas (2009) oraz Romantyczne koncepcje poezji. Poeta i Muza - relacja w stanie kryzysu (Alfred de Musset i Juliusz Słowacki) (2012), a także artykułów w czasopismach naukowych ("Pamiętnik Literacki", "Teksty Drugie", "Ruch Literacki") i tomach zbiorowych, współredaktorka książek Oblicza Narcyza: obecność autora w dziele (2008) oraz Literatura a malarstwo - malarstwo a literatura. Panorama polskich koncepcji badawczych XX w. (2009). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i rządu francuskiego. Sekretarz "Ruchu Literackiego".

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ