Najlepsze polskie badaczki znów wyróżnione przez L’Oréal-UNESCO

Już po raz osiemnasty, w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, przyznano nagrody kobietom, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, w tym Aleksandrze Synowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gala wręczenia nagród odbyła się 14 listopada br. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

W ramach 18. edycji programu trzy stypendia habilitacyjne, każde o wartości 35 tys. zł, zdobyły: dr Joanna Gościańska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Anna Muszewska (Instytut Biochemii i Biofizyki PAN), dr Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska (Politechnika Wrocławska). Dwa stypendia dla doktorantek w wysokości 30 tys. zł otrzymały: mgr Anna Piotrowska-Murzyn (Instytut Farmakologii PAN), lek. Beata Małachowska, (Uniwersytet Medyczny w Łodzi). Stypendium dla magistrantki o wartości 20 tys. zł odebrała Aleksandra Synowiec z Zakładu Mikrobiologii z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (projekt naukowy: Nowe inhibitory wejścia kociego herpeswirusa typu 1 (FHV-1)).

Poza otrzymaniem stypendiów nagrodzone badaczki, przy wsparciu organizatorów programu oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wezmą udział w międzynarodowych konferencjach i sympozjach. Dzięki temu będą promować swoje osiągnięcia naukowe nie tylko wśród naukowców, ale także szerszej opinii publicznej, tak aby służyły one całemu społeczeństwu.

- Tak jak w poprzednich latach konkurencja we wszystkich kategoriach była bardzo duża, a o jedno stypendium walczyły średnio 22 badaczki. Po raz pierwszy obok pań reprezentujących nauki biologiczne, medyczne i chemiczne pojawiły się kandydatki prowadzące projekty w obszarze nauk fizycznych i inżynieryjnych. Bardzo się z tego cieszymy, bo te dziedziny są często uważane za domeny męskie - mówiła prof. Ewa Łojkowska, przewodnicząca jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

18. Gala programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki była też okazją do przypomnienia o potrzebie kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia równości płci w nauce. - Dziś możemy obserwować wspaniałe kariery naukowe kobiet, a ogromna rola badaczek jest coraz częściej dostrzegana i doceniana. Ciekawym przykładem jest chociażby ogłoszenie Marii Skłodowskiej-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii (wg BBC, 2018). Niestety nie zawsze tak było i także dziś kwestia równości płci w nauce wymaga uwagi. Pięknym i najnowszym przykładem na potrzebę osiągnięcia równości płci w nauce jest ogólnoświatowa dyskusja, która wywiązała się po ogłoszeniu tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. W dziedzinie nauk ścisłych zostały one przyznane dwóm kobietom - Donnie Strickland  w obszarze fizyki oraz Frances H. Arnold w obszarze chemii. Obie panie dołączyły do wciąż nielicznego grona kobiet - laureatek Nagrody Nobla - powiedziała podczas gali Wioletta Rosołowska, prezes zarządu L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.

L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Program For Women in Science powstał we Francji w 1998 roku dzięki powołaniu partnerstwa między Fundacją L’Oréal a Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Poza stypendiami, oferuje badaczkom możliwość promowania swoich osiągnięć naukowych. Do 2018 roku wyróżnionych zostało 3020 kobiet ze 117 krajów. Tworzą one unikalną społeczność stypendystek, niejednokrotnie nawiązujących interdyscyplinarną współpracę naukową w dziedzinach takich jak: medycyna, biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, biotechnologia i wiele innych.

Polska była pierwszym krajem, w którym zorganizowano lokalną edycję tej globalnej inicjatywy. Partnerami zainicjowanego w 2001 roku programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki są Polski Komitet do spraw UNESCO (od początku trwania inicjatywy), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (od 2013 roku) oraz Polska Akademia Nauk (od 2016 roku).

Decyzję o przyznaniu nagród Dla Kobiet i Nauki podejmuje niezależne jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej, składające się z 16 wybitnych naukowców, reprezentujących różne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze. Przez 18 edycji programu łącznie wyróżniono 93 polskie kobiety naukowców w tym: Annę Konturek-Cieślę, Joannę Kozieł, Agnieszkę Łobodę, Anetę Kaszę, Annę Grochot-Przęczek, Ewę Zuba-Surmę, Agnieszkę Jaźwę, Agnieszkę Słowik oraz Alicję Józkowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fot. L’Oréal-UNESCO
Biogram Aleksandry Synowiec
Opis projektu naukowego Aleksandry Synowiec
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO