Rozstrzygnięto 2. edycję konkursu fotograficznego Camera Jagellonica

Poznaliśmy triumfatorów kolejnej edycji konkursu fotograficznego Camera Jagiellonica. 22 listopada w Strefie Studenckiej w Collegium Kołłątaja, podczas wernisażu wystawy zwycięskich zdjęć, dyplomy i nagrody odebrali laureaci konkursu oraz autorzy wyróżnionych prac.

- Dzisiejszy wernisaż i rozstrzygnięcie konkursu dowodzą, że wielu spośród Państwa dobrze myśli o Uniwersytecie Jagiellońskim. Aby wziąć udział w konkursie, nie wystarczył jednak tylko pomysł - konieczne było przekucie tej myśli, przy pomocy własnej wrażliwości, w obraz. To trudne i ciekawe doświadczenie - mówił prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn podczas otwarcia wystawy.

Nadesłane fotografie oceniane były w czterech kategoriach przez profesjonale Jury w składzie: Mateusz Skwarczek (fotograf Agory, laureat Nagrody Grand Press Photo 2011 i 2016), Anna Wojnar (fotoreporterka Uniwersytetu Jagiellońskiego i redakcji miesięcznika "Alma Mater"), Dagmara Kwolek (nauczyciel akademicki, specjalizująca się w dokumentacyjnej fotografii naukowej) oraz Jarosław Praszkiewicz (wykładowca Warszawskiej oraz Krakowskiej Akademii Fotografii, fotoreporter prasowy).

- Dziękuję uczestnikom konkursu za przesłanie świetnych zdjęć oraz władzom UJ za wspieranie tego niezwykłego przedsięwzięcia, które pokazuje nam jak różnorodny i jeszcze nie do końca odkryty jest nasz uniwersytet. Musieliśmy wybrać tylko kilka zdjęć, ale proszę wszystkich biorących udział w konkursie - nie zniechęcajcie się. Mam nadzieję, że za rok znów wszyscy będziecie mogli podzielić się swoją fotograficzną wizją uniwersytetu - mówiła Anna Wojnar, członkini jury.

Nagrody, które wręczali wspólnie rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektorzy prof. Dorota Malec i prof. Stanisław Kistryn odebrali:

• w kategorii architektura: Maciej Maziarka za zdjęcie zatytułowane "Zawrót głowy" (wyróżnienie: Anna Piwowarska-Sosik za "Samotność w sesji");
  • w kategorii impresje: Dorota Wróbel za pracę "Pochód" (wyróżnienie: Anna Piwowarska-Sosik "Dwa światy");
  • w kategorii życie studenckie: Bartek Berlin za fotografię "Anno Domini 2018" (wyróżnienie: Oleksandra Kovalska "Dowód");
  • w kategorii UJ na świecie: Marcin Czarnowicz za zdjęcie "Gdy nie starczyło już promieni słońca" (wyróżnienie: Róża Ludwikowska "Jesteś całym moim światem").

Ponadto rektor UJ prof. Wojciech Nowak  przyznał Nagrodę Specjalną dla najlepszej pracy spośród wszystkich nadesłanych. Uhonorowany nią został Andrzej Raś, autor zdjęcia "Eyes of UJ. A Journey into the Science".

- Próbując wybrać najlepsze zdjęcie, poszukiwałem pracy przedstawiającej uniwersytet otwarty, który widzi problemy, ale ich się nie boi, tętni młodością i jest uśmiechnięty. Zwycięskie zdjęcie spełnia te wszystkie  wyobrażenia - mówił rektor uzasadniając wybór najlepszego zdjęcia.

Przyznane zostały także:

• Nagroda Cafe Nauki, którą redakcja portalu nauka.uj.edu.pl przyznała Annie Krzykawskiej za pracę "Z miłości do laboratorium"

oraz

• Nagroda Specjalna, którą partner konkursu - agencja kreatywna albo.tak uhonorował Katarzynę Żabicką, autorkę fotografii "#prostestmedyków".

Konkurs fotograficzny Camera Jagiellonica adresowany jest do społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz do wszystkich sympatyków naszej uczelni. Jego celem jest integracja środowiska uczelnianego poprzez pokazanie architektury uniwersytetu, dokonań naukowców, życia studenckiego oraz historii UJ.

Wystawę w Strefie Studenckiej można oglądać przez najbliższy miesiąc.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau