Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Praca magisterska Adriana Brony nagrodzona przez MSZ

Praca magisterska Adriana Brony nagrodzona przez MSZ

Adrian Brona z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego zwyciężył w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wczoraj w siedzibie resortu.

 

Konkurs jest organizowany corocznie od 1989 roku. Jego celem jest rozbudzenie w środowisku akademickim zainteresowania współczesnymi stosunkami międzynarodowymi, a w szczególności zagadnieniami z zakresu polskiej polityki zagranicznej. Na tegoroczną 30. edycję nadesłano 17 prac magisterskich obronionych w 2018 r. Oceny dokonał komitet nagrody powołany przez ministra spraw zagranicznych.

Nagrodą pierwszego stopnia uhonorowano Adriana Bronę za pracę magisterską Stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową po 1989 r. napisaną pod opieką naukową dr hab. Ewy Trojnar z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Wyróżnienie otrzymał Piotr Łoś z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Praca magisterska Adriana Brony dotyczyła zmieniającej się dynamiki stosunków pomiędzy III Rzeczpospolitą a Chińską Republiką Ludową. Były one analizowane w 3 płaszczyznach: politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Autor za punkt wyjścia rozważań przyjął rok 1989, który był niezwykle ważny dla obu państw. Jeszcze na jego początku Polska i Chiny były państwami socjalistycznymi, posiadającymi podobne fundamenty ideologiczne. W naszym kraju uległy one zniszczeniu 4 czerwca, gdy w wyborach wygrała opozycja demokratyczna. Tego samego dnia, co ma znacznie symboliczne, w Chinach odbyła się tzw. masakra na placu Tiananmen, która umocniła władzę partii komunistycznej.

- W swojej pracy przeanalizowałem, w jaki sposób stosunki polsko-chińskie ulegały zmianom przez niemal trzy dekady od czerwca 1989 roku: od wzajemnego ignorowania się w latach 90., poprzez stopniowe wzmacnianie współpracy w pierwszej dekadzie XXI wieku, aż po rozkwit relacji i nawiązanie strategicznego partnerstwa w ostatnich kilku latach - wyjaśnia Adrian Brona, po czym dodaje:

- Inspiracją do napisania pracy był głęboki zawód brakiem szerszej debaty publicznej dotyczącej współczesnych stosunków polsko-chińskich. Chciałem zbadać temat od podszewki, a następnie spopularyzować go wśród szerszej publiczności za sprawą założonego przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego portalu Pulsazji.pl. Mam nadzieję, że uzyskane wyróżnienie w tym pomoże.

Adrian Brona jest doktorantem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Podczas studiów został dwukrotnie nagrodzony stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. W 2015 roku otrzymał także prestiżowy "Diamentowy Grant" na badanie procesu rekrutacji i socjalizacji chińskich elit politycznych. Laureat rocznego stypendium Instytutu Konfucjusza na naukę w Shanghai Jiaotong University. Jego zainteresowania badawcze to chińska polityki wewnętrzna i zagraniczna oraz relacje polsko-chińskie. Wyniki swoich badań prezentuje w portalach Academia i Research Gate, a także na Twitterze.

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron