Dr Katarzyna Magiera-Mularz laureatką Nagrody KB PAN im. prof. Wacława Szybalskiego

Nagroda Komitetu Biotechnologii PAN im. prof. Wacława Szybalskiego przyznawana jest za najlepszą oryginalną pracę młodego polskiego badacza w dziedzinie biotechnologii opublikowaną w minionym roku w czasopiśmie międzynarodowym.

Dr Katarzyna Magiera-Mularz z Wydziału Chemii UJ (tegoroczna laureatka stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) nagrodzona została za publikację "Bioactive Macrocyclic Inhibitors of the PD-1/PD-L1 Immune Checkpoint", która ukazała się w czasopiśmie "Angewandte Chemie International Edition".

W nagrodzonej pracy scharakteryzowano, po raz pierwszy, cel molekularny peptydów makrocyklicznych hamujących szlak PD-1/PD-L1 (programowanej śmierci komórkowej) oraz uzyskano informacje o sposobie ich oddziaływania z białkiem PD-L1. Opisane w nagrodzonej publikacji wyniki stanowią istotny wkład w rozwój inhibitorów PD-L1 o potencjalnym zastosowaniu w immunoterapii - najbardziej obiecującej spośród opracowanych ostatnio strategii przeciwnowotworowych.

Nagroda Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk im. prof. Wacława Szybalskiego przyznawana jest corocznie od 2013 roku za najlepszą pracę eksperymentalną zdziedziny biotechnologii, wykonaną w polskim laboratorium przez młodego pracownika naukowego i opublikowaną w roku poprzedzającym edycję konkursu w indeksowanym czasopiśmie krajowym lub zagranicznym. Laureaci konkursu obok dyplomu otrzymują nagrodę pieniężną wysokości 20 tys. zł. Laureaci są także zapraszani do wygłoszenia referatu naukowego na posiedzeniu Komitetu Biotechnologii PAN.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu