Profesor Małgorzata Kossowska przewodniczącą Rady NCN

17 grudnia w Krakowie otwarto nową siedzibę Narodowego Centrum Nauki (NCN). Tego dnia miało miejsce również pierwsze posiedzenie Rady NCN w kadencji 2018-2020, podczas którego, w drodze głosowania, wybrano nową przewodniczącą - prof. Małgorzatę Kossowską z Wydziału Filozoficznego UJ. W tym gremium zasiada jeszcze prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego.

Podczas poniedziałkowej uroczystości pożegnano odchodzących członków NCN, którzy przez 4 lata swojej kadencji dbali o działalność tej instytucji. Na ich miejsce minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał 12 wybitnych polskich naukowców. Do ich zadań będzie należeć m.in. wyznaczanie priorytetowych obszarów badań podstawowych, określanie warunków ogłaszanych przez NCN konkursów, ogłaszanie konkursów na stypendia doktorskie i staże podoktorskie czy wybór członków Zespołów Ekspertów, którzy oceniają składane do NCN wnioski.

Prof. Małgorzata Kossowska zasiada w Radzie NCN od 2012 roku. W trakcie prac poprzedniej kadencji przewodniczyła Komisji Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce. Jest prodziekanem ds. ogólnych Wydziału Filozoficznego UJ i kierownikiem Zakładu Psychologii Społecznej i Center for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii UJ. W pracy naukowej bada procesy, poznawcze i motywacyjne, leżące u podłoża złożonych zjawisk społecznych, w tym radykalnych przekonań ideologicznych, uprzedzeń i konfliktów społecznych. Identyfikuje czynniki sprzyjające zamkniętości umysłowej, sztywności i niezmienności poglądów. Laureatka licznych nagród za osiągnięcia naukowe.

Z kolei prof. Anetta Undas kieruje Zakładem Kardiochirurgii, Anestezjologii i Kardiologii Doświadczalnej Instytutu Kardiologii UJ CM. Jej zainteresowania naukowe dotyczą genetycznej i środowiskowej regulacji krzepnięcia krwi i miażdżycy na pograniczu nauk podstawowych i klinicznych. Zidentyfikowała nowy czynnik ryzyka tętniczych i żylnych epizodów zakrzepowo-zatorowych tj. prozakrzepowe właściwości fibryny, a także stworzyła unikatowy ośrodek badań nad fibryną.

NCN jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołaną w wyniku reformy systemu finansowania nauki z 2010 roku. Wspiera badania podstawowe, czyli prace empiryczne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań naukowych dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów. Centrum regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie.

Budżet NCN w 2018 r. to niemal 1,3 mld zł na finansowanie badań podstawowych. Centrum jest koordynatorem programu QuantERA - pierwszego ERA-NET-u zarządzanego przez agencję z kraju znajdującego się wśród tzw. nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz prestiżowego programu Dioscuri, we współpracy z niemieckim Max Planck Gesellschaft. NCN jest również operatorem obszaru "Badania" w ramach 3. edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy Norweskich) i EOG.

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych