Nagroda imienia Algisa Kalėdy dla prof. Tadeusza Bujnickiego

Prof. Tadeusz Bujnicki, założyciel Katedry Kultury Literackiej Pogranicza na Wydziale Polonistyki UJ, otrzymał Nagrodę im. Algisa Kalėdy za 2018 rok przyznawaną przez Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru w Wilnie (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas). Emerytowanego profesora UJ uhonorowano za wydany w tym roku po litewsku zbiór studiów "O grupie literackiej 'Żagary' i nie tylko" ("Apie literatūrinę 'Žagarų' fgrupę ir ne tik") oraz za całokształt dorobku.

"Profesor Bujnicki pisze w swojej książce: 'Dziękuję losowi za to, że urodziłem się w Wilnie, niezwykle pięknym mieście, do którego wciąż wracam i z którym czuję nierozerwalny związek'. Wyznając przywiązanie do stron ojczystych, Tadeusz Bujnicki cytuje słowa Czesława Miłosza: 'Nigdy od ciebie, miasto, nie mogłem odjechać'.
Tadeusz Bujnicki bada nie tylko nie tylko twórczość Miłosza, który w okresie międzywojennym był kolegą jego ojca Teodora Bujnickiego w czasopiśmie ‘Żagary’, ale i innego laureata literackiej Nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza. (…) Nagroda imienia jednego z najaktywniejszych litewskich polonistów, nieoczekiwanie zmarłego w ubiegłym roku profesora Algisa Kalėdy (1952-2017), jest przyznawana dorocznie za ważne prace z ostatnich dwóch lat dotyczące dziedzictwa literackiego Litwy oraz polsko-litewskich związków literackich i kulturowych. Pierwszą laureatką nagrody została dr Beata Kalęba z tego samego ośrodka na Uniwersytecie Jagiellońskim" - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Uroczystość wręczenia prof. Tadeuszowi Bujnickiemu Nagrody im. Algisa Kalėdy odbędzie się w czasie promocji jego książki w Wilnie zaplanowanej na początek przyszłego roku.

Prof. Tadeusz Bujnicki w 1955 r. ukończył studia polonistyczne na UJ. Doktoryzował się w r. 1964 u prof. Henryka Markiewicza. Jest historykiem literatury polskiej, profesorem zwyczajnym, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W r. 1997 założył na UJ Zespół Badawczy do Studiów nad Życiem i Literaturą Dawnych Kresów Wschodnich, który rok później przekształcono w Zakład Literatury i Życia Literackiego Dawnych Kresów Wschodnich, a następnie w Katedrę Kultury Literackiej Pogranicza. Pracował także na Uniwersytecie Śląskim i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Był współtwórcą studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wileńskim.

Zainteresowania badawcze prof. Tadeusza Bujnickiego obejmują twórczość Henryka Sienkiewicza, prozę XIX wieku, zwłaszcza polską powieść historyczną, polską literaturę rewolucyjną, literaturę i kulturę pogranicza północno-wschodniego (głównie Litwy) oraz dzieje stosunków polsko-litewskich. Autor kilkunastu książek oraz ok. 250 artykułów i rozpraw naukowych. Promotor licznych doktoratów. Pod jego opieką rozpoczynali kariery naukowe tak znakomici literaturoznawcy jak Stefan Szymutko, Krystyna Kłosińska i Krzysztof Kłosiński.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa