Ranking URAP: UJ najlepszym ośrodkiem akademickim w kraju

Uniwersytet Jagielloński został sklasyfikowany najwyżej spośród 50 polskich szkół wyższych w University Ranking by Academic Performance (URAP), który od dekady przygotowuje Bliskowschodni Uniwersytet Techniczny w Ankarze. W porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia najstarsza uczelnia w kraju zanotowała awans o 16 miejsc. Na czele niezmiennie Uniwersytet Harvarda.

URAP to międzynarodowe zestawienie bibliometryczne, w którym oceniany jest poziom działalności naukowej z 2,5 tysiąca szkół wyższych z całego świata. Wśród kryteriów, które brano pod uwagę, znalazły się m.in. publikacje w czołowych czasopismach naukowych, liczba cytowań, a także współpraca międzynarodowa.

Światowy ranking URAP 2018/2019 zdominowały uczelnie amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, które zajęły pierwszych 15 miejsc. Zwyciężył Uniwersytet Harvarda, przed Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem Oksfrodzkim. W „10” sklasyfikowano jeszcze Uniwersytet Stanforda, University College London, Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, Uniwersytet w Cambridge, Instytut Technologii W Massachusetts, Uniwersytet Michigan i Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle.

Wśród polskich ośrodków akademickich najwyżej, bo na 307. miejscu, sklasyfikowano Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził Uniwersytet Warszawski (343.) i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (521.).

Badaczki z Wydziału Chemii UJ publikują w "Nature Sustainability"
Konsultacje projektu nowego Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Obchody chińskiego Nowego Roku na Uniwersytecie Jagiellońskim