Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyjazdowe stypendium naukowe FNP dla prof. Macieja Ogorzałka

Wyjazdowe stypendium naukowe FNP dla prof. Macieja Ogorzałka

Prof. Maciej Ogorzałek z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (WFAIS UJ) został jednym z dwóch laureatów programu Wyjazdowych Stypendiów Naukowych Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (WSN FNP). Dzięki temu wyjedzie na półroczne pobyt do Politechniki Federalnej w Lozannie, gdzie realizować będzie projekt "Chipy Gaudiego - innowacyjne koncepcje projektowania scalonych systemów nanoelektronicznych 3D".

WSN FNP są dodatkową ofertą dla laureatów programu Mistrz. Mogą być one przeznaczone na wyjazd typu sabbatical leave do prestiżowego zagranicznego ośrodka naukowego w celu prowadzenia pracy badawczej na okres 3-6 miesięcy. Każdy z wniosków w konkursie został oceniony przez co najmniej 3 recenzentów zagranicznych, którzy brali pod uwagę projekt badawczy, dotychczasowe osiągnięcia naukowe kandydata oraz jego aktywność naukową w ostatnich 5 latach, a także prestiż ośrodka badawczego, w którym kandydat zamierza realizować zaprezentowany projekt.

Projekt prof. Macieja Ogorzałka zakłada przetestowanie innowacyjnych pomysłów dotychczas niebranych pod uwagę przy projektowaniu układów scalonych. Zaproponowany przez autora projektu termin "układy Gaudiego" odnosi się do geometrycznych kształtów i układów przestrzennych, które przełamuje dotychczasowe zasady rozmieszczania i łączenia elementów i bloków oparte na metrykach typu "Manhattan" (bloki o prostokątnych kształtach, połączenia i skrzyżowania pod kątem prostym). Nowe podejście opiera się na tworzeniu elementów i bloków funkcjonalnych o bardzo nietypowych kształtach i strukturach, a nowego rodzaju kształty bloków, wzajemne połączenia i obudowy mogą zostać zaprojektowane np. dzięki osiągnięciom w dziedzinie drukowania 3D w skali nano. Można oczekiwać, że nowe rozwiązania pozwolą na poprawę własności projektowanych układów.

Prof. Maciej Ogorzałek kieruje Zespołem Zakładów Informatyki Stosowanej WFAIS UJ. Jest uznanym autorytetem międzynarodowym w dziedzinie przetwarzania sygnałów w zastosowaniach w biologii i medycynie, dynamiki układów nieliniowych i chaosu oraz projektowania układów mikroelektronicznych nowych generacji 3D w technologiach heterogenicznych. Wykładał i prowadził badania w wielu laboratoriach w świecie, w tym m.in. w Electronics Research Laboratory University of California Berkeley, RIKEN, Kyoto University, Waseda University, EPFL w Szwajcarii, Centro Nacional de Microelectronica w Hiszpanii oraz Hong Kong Polyctechnic University.
Był redaktorem wielu czołowych czasopism wydawanych w świecie. Jest autorem bądź współautorem ponad 340 publikacji oraz książki Chaos and Complexity in Nonlinear electronic Circuits. W latach 2016-2017 był członkiem Rady Dyrektorów Institute of Electrical and Electronic Engineers. Od 2012 roku jest członkiem Academia Europaea, a od 2016 członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Polecamy również
Paweł Jedynak na podium konkursu popularyzatorskiego FameLab
Naukowiec z UJ CM z tytułem Lidera Nauk Farmaceutycznych
79 grantów we flagowych konkursach Narodowego Centrum Nauki
Uczeni z UJ laureatami największego programu grantowego w Polsce

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj