Prof. Jan W. Tkaczyński współautorem międzynarodowej publikacji

Nakładem prestiżowego wydawnictwa Springer Verlag ukazała się trzytomowa "Encyklopedia historii sądownictwa administracyjnego w Niemczech i Europie" ("Handbuch der Geschichte der Verwaltungsgerichtsbarkeit in Deutschland und Europa"). Autorem części poświęconej Polsce jest prof. Jan W. Tkaczyński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Encyklopedia historii sądownictwa administracyjnego w Niemczech i Europie" jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem wydawniczym, które obrazuje historię kształtowania się ustroju i zasad sądownictwa administracyjnego we wszystkich krajach związkowych Niemiec. Autorzy ukazali ją również w wybranych państwach europejskich, jak i Stanach Zjednoczonych oraz krajach Ameryki Łacińskiej.

- Unikalne znaczenie przedmiotowej publikacji bierze się stąd, że czytelnik otrzymuje po raz pierwszy możliwość porównania historyczno-ustrojowego wszystkich najważniejszych państw europejskich w tej dziedzinie. Czytający mają zarazem okazję dowiedzieć się nie tylko, jak wyglądały etapy tworzenia sądownictwa administracyjnego w Polsce po pierwszej wojnie światowej, bądź próby jego restytucji po drugiej, czy wreszcie jak wygląda ono w chwili obecnej, ale - co z polskiego punktu widzenia ma ciągle kapitalne znaczenie - jak poważne straty materialne i osobowe przyniosła naszemu krajowi w tym zakresie okupacja niemiecka. Polska jest bowiem jedynym państwem Europy, którego przedwojenny sądowo-administracyjny dorobek archiwalny został w całości celowo zniszczony przez okupanta po upadku Powstania Warszawskiego - mówi prof. Jan W. Tkaczyński.

"Encyklopedia historii sądownictwa administracyjnego w Niemczech i Europie" pojawiła się na rynku wydawniczym na początku stycznia br. Tytuł jest dostępny na stronie wydawnictwa Springer Verlag.

Konsultacje projektu nowego Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego
Obchody chińskiego Nowego Roku na Uniwersytecie Jagiellońskim