Noc Biologów 2019 na Uniwersytecie Jagiellońskim

11 stycznia już po raz ósmy Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych razem z Instytutem Nauk o Środowisku i Instytutem Botaniki UJ brał udział w Nocy Biologów. Jak co roku organizatorzy zaproponowali liczne zajęcia, podczas których pracownicy, doktoranci, studenci oraz członkowie kół naukowych dzielili się wiedzą i tajnikami biologicznej „kuchni”.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się pod hasłem "Biologia dla zdrowia". Uczestnicy mogli zapoznać się z zagadnieniami związanymi m. in. z biochemią, biologią komórki, immunologią, endokrynologią, fizjologią rozrodu, antropologią, neurofizjologią, anatomią porównawczą, biologią bezkręgowców, entomologią.

Noc Biologów na UJ stanowiła okazję do wysłuchania ciekawych wykładów i obejrzenia prezentacji na temat szczepionek, roślin leczniczych i prozdrowotnych oraz jadalnych dzikich roślin występujących w Polsce.

Z kolei uczestnictwo w warsztatach oferowało szansę poznania tajemnicy podwójnej helisy, budowy krwi oraz dowiedzenia się czym jest i jak działa pamięć immunologiczna.

W trakcie Nocy Biologów można było także zwiedzić pracownie i laboratoria oraz samodzielnie spróbować swoich sił przy laboratoryjnym stole.

Z propozycji przygotowanych na Noc Biologów skorzystali zarówno uczniowie szkół, ale również bardzo młodzi i dorośli entuzjaści biologii. Pokazy i warsztaty cieszyły się ponownie dużym zainteresowaniem i do późnych godzin wieczornych pojawiały się nowe grupy uczestników. Do szerokiego wachlarza atrakcji dołączyły już po raz trzeci zwierzęta terrariowe prezentowane przez firmę Bazyliszek, z którymi można było się spotkać dosłownie oko w oko.

Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od tej pory organizowana jest w styczniu co roku i przyciąga coraz większe rzesze osób zainteresowanych naukami o życiu.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau