Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badaczki z Wydziału Chemii UJ publikują w "Nature Sustainability"

Badaczki z Wydziału Chemii UJ publikują w "Nature Sustainability"

W prestiżowym czasopiśmie "Nature Sustainability" ukazał się artykuł, którego współautorkami są badaczki z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr hab. Kinga Góra-Marek i dr Karolina Tarach. Publikacja pt. "Recovering waste plastics using shape-selective nano-scale reactors as catalysts" opisuje wyniki badań dotyczących katalitycznego przetwarzania odpadów polietylenowych w paliwo.

Materiały i przedmioty wykonane z plastiku są wszechobecne we współczesnym świecie. Każdego roku do oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastikowych śmieci, a najpopularniejsze metody ich utylizacji, tj. spalanie i składowanie, zanieczyszczają powietrze, gleby i wody. Do recyklingu nadaje się aż 78% rocznej produkcji plastików (w krajach Unii Europejskiej to ok. 25 mln ton, 2015 r.). Stąd konwersja plastików w składniki paliwa lub inne użyteczne dla przemysłu niższe węglowodory może być najbardziej skutecznym sposobem recyklingu tych cennych zasobów węglowodorów. 
W pracach badawczych, których rezultaty zaprezentowano w "Nature Sustainability" dowiedziono, że tworzywo polietylenowe może zostać łatwo przekształcone we frakcję węglowodorową typu benzyny z wykorzystaniem nanomateriału (AlSBA-15). Dotąd podobne wyniki można było uzyskać dzięki wieloetapowemu podejściu: produkcji gazu syntezowego z tworzyw sztucznych, a następnie jego transformacji w paliwa w procesie Fischera-Tropscha. Niewątpliwą zaletą proponowanego podejścia jest jego jednoetapowość, co podkreśla wartość tej znacznie prostszej metody. Zdefiniowana i jednorodna wielkość porów, oraz odpowiednio dostosowana charakterystyka kwasowa mezoporowatej struktury warunkuje efekt kszałtoselektywności w mezoporowatym materiale. Zjawisko to zostało odnotowane po raz pierwszy. Obecność centrów kwasowych o umiarkowanej mocy pozwala na kraking łańcucha polimeru w stopniu umożliwiającym tworzenie paliwa płynnego z wybitnie wysoką selektywnością do produktów z zakresu C5-C6. Z kolei właściwości teksturalne  odpowiedzialne są za ułatwioną dyfuzję węglowodorów z frakcji benzynowej, zapobiegając ich ponownej adsorpcji i wtórnym reakcjom krakingu  prowadzącym do niepożądanych produktów gazowych. Wyniki uzyskane przez nasze badaczki wskazują Al-SBA-15 jako potencjalnie atrakcyjny i selektywny nanokatalizator umożliwiający przywrócenie odpadowych tworzyw sztucznych ponownie do obiegu surowców przemysłu petrochemicznego w postaci produktów z frakcji benzyn. 
Wiecej: Nature Sustainability 2019, 2, 39–42.  
 
Dr hab. Kinga Góra-Marek oraz dr inż. Karolina Tarach pracują na Wydziale Chemii UJ w Zespole Katalizy i Fizykochemii Ciała Stałego w Grupie Chemii Zeolitów. W obrębie ich zainteresowań badawczych znajdują się tematy związane ze spektroskopową charakterystyką właściwości katalizatorów jak i procesów biegnących na powierzchni tych materiałów. Główny zakres badań poświęcony jest transformacji prostych i złożonych węglowodorów w paliwa. Dr hab. Kinga Góra-Marek jest autorem 90 prac naukowych w indeksowanych czasopismach z listy filadelfijskiej oraz obecnie kierownikiem dwóch projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Dr inż. Karolina Tarach jest autorem 40 prac naukowych oraz uczestniczy w realizacji trzech projektów badawczych.
  
 

 

Polecamy również
Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum

UJ w najnowszym <span lang="en">QS World University Rankings by Subject 2024</span>

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

Widok zawartości stron Widok zawartości stron