Publikacja pierwszych wyników badań przeprowadzonych w SOLARIS

W "Scientific Reports" - prestiżowym czasopiśmie wydawanym przez Nature Research, ukazał się pierwszy artykuł naukowy, do przygotowania którego wykorzystano wyniki pomiarów przeprowadzonych w synchrotronie SOLARIS.

Autorami opracowania pt. "How a ferromagnet drives an antiferromagnet in exchange biased CoO/Fe(110) bilayers" są naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: Michał Ślęzak, Tomasz Ślęzak, Piotr Dróżdż, Barbara Matlak, Krzysztof Matlak, Anna Kozioł-Rachwał i Józef Korecki, a także Marcin Zając z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Pomiary, dzięki którym powstał tekst, przeprowadzono pod koniec 2018 r. na stacji badawczej XAS.

How a ferromagnet drives an antiferromagnet in exchange biased CoO/Fe(110) bilayers, Scientific Reports, volume 9, Article number: 889 (2019).

Linia badawcza PEEM/XAS (photoemission electron microscopy / X-ray absorption spectroscopy) wykorzystuje promieniowanie synchrotronowe emitowane przez magnes zakrzywiający i jest dedykowana do pomiarów mikroskopowych i spektroskopowych w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego. Linia pozwala na zaawansowane badania właściwości chemicznych i elektronowych, strukturalnych oraz magnetycznych. Dostępne techniki eksperymentalne pozwalają na selektywne badanie powierzchni, warstw granicznych, cienkich warstw i nanomateriałów z czułością pierwiastkową.

Studentka UJ Daria Nawój triumfowała w drugim rzucie Akademickich Mistrzostw Małopolski

Doktoranci UJ w międzynarodowych konsorcjach badawczych

Profesor Paulina Kramarz wśród 25 Polek, które walczą o lepsze jutro

Jak kształci się psychologów w Polsce? Raport Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS