Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odkryj Jordanię z archeologami z UJ

Odkryj Jordanię z archeologami z UJ

Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali pierwszy, profesjonalny, cyfrowy przewodnik po południowej Jordanii.

Naukowcy stworzyli go, aby przybliżyć czytelnikom ten niezwykły region, pełen archeologicznych skarbów i zapierających dech krajobrazów. Przewodnik to także jedyny, kompleksowy serwis poświęcony polskim badaniom naukowym prowadzonym w Jordanii. Znajdują się w nim informacje o historii polskiej naukowej obecności w tym kraju oraz relacje z aktualnie prowadzonych wykopalisk i innych projektów badawczych.

Dzięki współpracy polskich fachowców prowadzących badania na obszarze Jordanii w przewodniku udało się zgromadzić ogromny zasób informacji. Można w nim przeczytać nie tylko o naukowcach odkrywających starożytne tajemnice i analizujących przyrodę tego fascynującego regionu, ale również uzyskać informacje na temat miejsc, które warto odwiedzić i o skarbach jordańskiej natury, czy garść praktycznych wiadomości na przykład gdzie warto się zatrzymać na odpoczynek.

"Są miejsca na Ziemi, które są naprawdę wyjątkowe – tak nasycone śladami przeszłości, że niemal rozbrzmiewają głosami ludzi, którzy żyli tam przed wiekami. Spacerując po bezdrożach południowej Jordanii lub odwiedzając pustynne stanowiska archeologiczne w tej części Jordanii, spotykamy się nie tylko z zabytkami lub informacjami o życiu dawnych wspólnot, ale także z dzisiejszymi problemami ich ochrony, konserwacji i często skomplikowanym funkcjonowaniem we współczesnym świecie. Będąc  skarbnicą wiedzy o naszej przeszłości, południowa Jordania powinna być nieustannym polem aktywności naukowej, która może przynieść nie tylko nowe zabytki czy ślady przeszłości, ale także ogromną ilość informacji pozwalających na poszerzenie naszej wiedzy o dawnych czasach" - czytamy w publikacji. I dalej: "Przywilejem archeologa jest badanie przeszłości i obcowanie z zabytkami, ale także obcowanie z pięknem tego regionu oraz doświadczanie życzliwości i gościnności ludzi, którzy żyją w tym niezwykłym miejscu".

Przewodnik został wykonany w technologii responsywnej dzięki czemu można z niego korzystać na wszystkich typach urządzeń, także na tabletach i smartfonach, ponieważ jego układ automatycznie dostosowuje się do wielkości ekranu urządzenia. Wyświetlane na ekranie treści skalują się tak, aby były one wygodne w odbiorze dla użytkownika. 

Autorami tekstów i fotografii, które znajdziecie w przewodniku są: Piotr Kołodziejczyk, Michał Wasilewski, Katarzyna Radziwiłko, Przemysław Nocuń, Marcin Czarnowicz, Jacek Karmowski, Barbara Witkowska, Jolanta Młynarczyk, Kamil Kopij, Łukasz Miszk, Maciej Bernaś i Diana Pokrzywa. Zadanie jest finansowane w ramach umowy 951/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Polecamy również
Doktorant Wydziału Polonistyki nagrodzony za pracę magisterską
Srebrny medal Plus ratio quam vis dla rektora amerykańskiej uczelni
Powitanie nowych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego
Studentka WPiA UJ zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie prawa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj